YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

360 Derece Polis Liderliği ve Liderlik Eğitimi

Murat Delice, Hamza Altıntaş,  

Adalet Yayınevi

%10 indirim
35,00 TL 31,50 TL
5 iş gününde temin

Bu çalışma önemlidir, çünkü: 

Polis liderliği ve liderlik eğitimi konularıyla yeterli bilimsel araştırmalar bulunmamaktadır. Bu çalışma her rütbeden personelle yüz yüze görüşme tekniğiyle ve anket tekniğiyle verilerin toplandığı ve verilerin istatiki analizlerine dayanılarak sonuçların çıkarıldığı ampirik bilimsel bir çalışma olarak literatürdeki bu boşluğu doldurmak adına önemli bir katkı olmuştur. Bu çalışma polis liderliğini 360 derece incelemiştir. Bir diğer ifadeyle, tek yanlı bir bakış açısı ile değil polis liderliği çok yönlü bir bakış açısı ile  ele alınmıştır. Tespit edilen polis liderliği özellikleri 360 derecelik bir bakış açısıyla her rütbeden  Polis Teşkilatı çalışanın görüşünü yansıttığından bulguların güvenilir ve geçerli olduğu varsayılmaktadır.

Bu çalışma polis liderlerinde bulunması gereken özellikleri önem sırasına göre belirtmiştir. Dolayısı ile bir polis lideri öncelikli olarak hangi liderlik özelliğini kazanması ve kullanması gerektiğine kolaylıkla karar verebilir.

Bu çalışma polis liderlerinde bulunması gereken liderlik özelliklerini detaylı olarak ve yol gösterici şekilde ortaya koymuştur. Her bir polis lideri özelliğinin sebepleri ve sonuçları ortaya konmuş, gerekçeleri anlatılmış, orta ve üst kademe liderler açısından bu özelliğin farklılığı ifade edilmiş  ve bu konu ile ilgili farklı rütbelerdeki personelin beklentileri ortaya konmuştur.

Bu çalışma polis liderinin eğitimlerini analiz edip değerlendirmiştir. Polis Teşkilatı, orta ve üst derece yöneticilerini yetiştirmek ve onları bir üst kademedeki görevlerine hazırlamak amacı ile sürekli eğitmektedir. Ancak, bu eğitimlerin bilimsel değerlendirmeleri çoğu zaman yapılmamaktadır. Bu çalışmada bu programlar, program kalitesinin belirlenmesi, programların hedeflere ve amaçlara hitap edip etmediğinin saptanması, gelişim alanlarının tanımlanması için kullanılacak bir araç olma özelliği taşımaktadır.

Son olarak, bu çalışma ideal bir polis lideri eğitiminin şartlarınıda belirlemeye çalışmıştır. Bu araştırmanın bulguları kullanılarak orta ve üst düzey polis yöneticileri için daha uygun ve etkin eğitim programları hazırlamak mümkün olabilecektir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Temmuz 2012
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 16,00 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 251
Barkod : 9786055263546

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
İlknur Özkal

Odakitap.com