sadsad x
asdasd

Aircraft (Ciltli)

Le Corbusier

Ketebe Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • “Uçak yeni çağın sembolüdür” diye ilan ediyor Le Corbusier, ilk baskısı The Studio tarafından 1935 yılında yapılan bu kitabın giriş bölümünde. “Yeni bir modern bilinç hâli. Yeni bir plastik vizyon. Yeni bir estetik.” Modernizmin usta mimarı tarafından yeni makine medeniyetinin keyifli ve üretken etkisinin sevinç nida-larıyla yazılan bu kitap iki temayı inceliyor.

  İlk olarak, bizzat uçakların katıksız güzelliğini, parça ve malzemelerinin fonksiyonel planlamasını kutluyor. Kanat genişliği ve pervaneler, motor iskeleti ve kanatçıklar havacıların ulvi nitelikleriyle kontrast oluştu-ruyor: “Havada rüzgârla bir kere süzülünce, kalkışlarının hayretinden bayram ediyorlar.”

  İkinci olarak havadan görüntülerin keşfi geliyor. “Algılarımıza eklenmiş yeni bir fonksiyon, yeni bir ölçüm standardı, yeni bir algılama temeli olarak” kuş bakışı. Bilinçsiz bir ironiyle Le Corbusier, uçağın “şehri suç-ladığını” haber veriyor: “Şehirler sefaletlerinden kurtarılmalı; ne pahasına olursa olsun. Her köşesi yıkıl-malı ve yeni şehirler inşa edilmeli.”

  Metnin hükmeden enerjisi, bizzat Le Corbusier tarafından seçilen ve yerleştirilen dinamik görüntü yel-pazesiyle birleştirilmiş. Bir uçak gemisinin dramatik görüntüsü, “Ve Neptün denizden yükseliyor, tuhaf şeritlerle donatılmış, Mars’ın silahları.” ismini taşıyor. Sonuç; havacılığın erken döneminin coşkusu ve uçağın, mimariye getirdiği yeni vizyon.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 18.5 x 24.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 96
  Barkod : 9786258094039

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Sezai Saraç

  Yazar Adı
  Le Corbusier

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.