sadsad x
asdasd

Alaturka-Alafranga Yemek Öğretimi ve Sofra Düzeni

Ekrem Muhittin Yeğen

İnkılap Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bütün canlılırın olduğu gibi, insanların da doğal gereksinmelerinin başında beslenme gelir. Her ne kadar "Yemek için yaşanmaz, yaşamak için yenir" sözü doğru ise de özenilerek hazırlanmış bir yemeği düzenli bir sofrada yemek, günümüz insanının vezgeçemeyeceği bir gereksinmedir.

  Bütün milletlerin yüzyıllar boyunca yerleşmiş bir mutfak geleneği vardır. Bir Fransız mutfağı, bir Ingiliz, ya da Italyan mutfağı bunlar arasında sayılabilir. Fakat hiç kuşkusuz bu zengin ve renkli mutfaklar arasında Türk mutfağı, Türk yemekleri, özellile baklava ve tatlıları, nefis börekleriyle seçkin bir yer alır.

  Türk, ağzının tadını bilir. Ancak Türk yemekleri ne kadar lezzetli ise, hazırlanlmaları da bir od kadar marifet ve hüner ister. Ninelerimiz, bu alanda dünya kadınlığının erişemediği bir hamaratlık, ev kadınlığı ve adeta bir kadınlık dehası göstererek büyük ün kazanmışlardır.

  Bu kitap, Ekrem Muhittin Yeğen gibi herkesin tanıdığı, en azından işittiği-- bir aşçı ustası değil-- bir yemek uzmanı tarafından, her reçetesi defalarca ve titizlikle denenerek hazırlanmış mükemmel bir eserdir. Eser, 2 çilt halinde yayamlanmıştır. Birinci cildin Birinci ve İkinci Kesimi: Alaturka - Alafranga yemek öğretimi, sofra düzeni ve sofra görgüsü.

  İkinci cildin Birinci ve İkinci Kesimi: Alaturka - Alafranga tatlı --pasta öğretimi, soğuk yemekler, mezeler ve salatalar, bölümlerini kapsar. Kitaplar, gayet sade ve herkesin anlayabileceği ybir dille yazılmıştır.

  Anlatımlarda pratik ölçü şekilleri verilmiştir. Her yemeğin kalorisi, ayrı ayrı gösterilmiştir. Açıklamalar şekillidir ve masaya takdim şekilleri de verilmeye çalışılmıştır. Kitap bu olğulnuğuyla yalnız Türkiye'nin değil, dünyanın her köşesinden, her ülkesinden hergün aranane rakipsiz bir eser olmuştur.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Aralık 2018
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 23.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 840
  Barkod : 9789751006813

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ekrem Muhittin Yeğen

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.