sadsad x
asdasd

Anadolu’da Alevilik Ruhu

Ali Akın Caba

Kalender Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • “Anadolu Aleviliği tarih boyunca yaşanmışlıkları, Ehlibeyt inancıyla yoğrulduğundan ince ruhlu, etrafındakileri kırmak istemeyen, ince eleyip sık dokuyan, kalp kırmaktan korkan, insana değer veren, adalet olgusunu önemseyen, 72 millete bir gözle bakan ve bunun gibi inceliklere sahip bir toplumdur. Bu ruha, “Anadolu’daki Alevilik Ruhu” diyoruz. Bu toplum, tarih boyunca sürekli baskı altında yaşamış, ezilmiş, hor görülmüş, türlü türlü iftiralara uğramış, inancını ve ibadetlerini gizlemek zorunda kalmış, kendi inancını öğreneceği ilim merkezlerinden uzak tutulmuş, sürekli asimile edilmeye çalışılmış ve daha nice sıkıntı ve zorluklar yaşamış bir toplumdur.

  Anadolu’daki Aleviler zulmün birçok çeşidini gördükleri ve yaşadıkları için Ehlibeyt’in ve 12 İmamların başlarına gelen zulümleri çok daha iyi anlarlar ve bu yüzden Ehlibeyt’in başından geçen bir musibet anlatıldığında içten ve yürekten gelen bir acıyla hüzünlenirler ve gözlerinden yaşlar akıtırlar.”

  Elinizdeki kitap Alevi araştırmacı, yazar ve çevirmen Ali Akın Caba’nın Alevilik başta olmak üzere Tevhid, Ehlibeyt, inanç, toplumsal ilişkiler konularındaki yazılarını içermektedir. Çok değerli olan bu yazılar toplumumuzun en çok ihtiyacı olan Ehlibeyt inancı, düşünce, hoşgörü ve doğruyu araştırma temelinde kaleme alınmıştır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 120
  Barkod : 9786059080460

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ali Akın Caba

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.