YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Antropogonia

İnsan Zekasının Doğal ve Kültürel Evrimi

Meriç Bilgiç

Umuttepe Yayınları

%20 indirim
31,00 TL 24,80 TL
4 adet stoklarımızda

Antropogonia ötekileştirme ve yabancılaşmaya karşı uzlaşım kültürünün temelleneceği bir “karşıtların birliği” felsefesidir. “Antropogonia” veya “insanın oluşumu” felsefesi insanın kendi kaderini ele geçirme farklılığına dayanarak bireylerin, kurumların ve uygarlığın üzerine kurulacağı yeni ve saf bir teorik Cogito zemini vermektedir. Böylesi saf bir zemin, başarıldıkça, her çağa-kültüre teorik bir Kartezyen başlangıç noktası sunar ki, buradaki “Meditasyonlar” da içlerinde hem matematiksel hem de tarihsel bir “olanak” gizlemektedir.

Bir zekanın nihai ereği kendini yeniden üretebilecek bir özerkliğe kavuşmaktır. Bu doğrultuda, kitap teknik olarak, doğal insan zekâsının matematiksel bir modelini çıkartmayı ve hızlandırılmış doğal evrim sürecinde bir yapay zeka gibi nasıl şekil aldığını ve ne tür şekiller ürettiğini izlemeyi hedeflemiştir. Zeka kendi içinde kendini tanımlayacak kadar evrimleşmekle bir daha kendini tanımlayamayacağı sayısız paradoksal girdaplara mahkûm olmuş, kendini aşmış ve yabancılaştığı bir sonsuzluğa savrulmuştur. İnsan zekâsı “varoluş paradoksu” nedeniyle matematiksel bir küme gibi, Gödelyen bir “eksiklik” gösterir. Zekânın mantıksal sınırlarında düşünmenin bozulup girdaplara girdiği bir ufuk çizgisi vardır ve insan kültürlenerek bu sınırı aşan illüzyonların bir ürünüdür.

Beynin ve zekânın doğal evrimi kültürel illüzyonlarda da matematiksel bir iz bırakmıştır. Bu sayede zekanın kültürel evrimi ve gelecekteki kaderi de matematiksel bir biçim ve formül içinde gözlenebilir ve biçimlerde donmadan akacak, sonsuzluğa açık, tedbirli fakat olmayan bir yol izlenebilir. Aporiaların, paradoksların içinden geçecek “Yol”un sanatsal, yaratıcı “Teknik”i ancak paradoksal bir “Eylemsizlik” olabilir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2016
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,50 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 78
Barkod : 9786055100841

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Bilge Yaman

Odakitap.com