sadsad x
asdasd

Asayiş Berkemal

Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları (1844-1920)

Nail Öztürk

İBB Yayınları - Arşiv

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Osmanlı Devletinin kuruluşundan itibaren güvenlik ve huzur ortamının temini, devletin üzerinde durduğu en önemli konulardan biridir.

  Topraklarında subaşılar, yasakçılar, asesler, yeniçeriler, falakacılar, cebeciler, topçular, bostancılar, kollukçular, bekçiler gibi çeşitli gruplarla asayişi ve huzur sağlamayı amaçlayan Osmanlı Devleti, bu unsurlarıyla iç güvenlik sorununu çözüme ulaştırmıştır.

  Osmanlı Devletinde özellikle yeniçeriler, başkent İstanbulun güvenliğinden sorumluydu. Yeniçeri Ocağının kapatılmasından sonra Asakir-i Mansûre ve Asâkir-i Redife birlikleri İstanbul ve taşranın güvenliğini sağlama görevlerini de yürütmeye başlamışlardır.

  Daha sonra İstanbul şehrinin güvenlik işleri Tophane-i Amire Müşirliği ne ve buraya bağlı askeri birliklere bırakıldı.1844 tarihinde polis Nizamnamesi hazırlanmasıyla Polis Nezareti adı verilen bu teşkilat sadece İstanbul şehri sınırları içinde görevlendirildi. Bugünkü polis teşkilatımızın temeli de 16 Mart 1845 tarihinde atılmış oldu.

  Asayiş Berkemal Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları (1844-1920) kitabımızda, Polis Teşkilatının kuruluşu ile alakalı çok sayıda arşiv belgesinin yanında, dönemin şartlarına göre yapılan olay yeri inceleme çalışmalarını bulabilirsiniz.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Haziran 2013
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16.5 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 191
  Barkod : 9786054595389

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Abdurrahman Yarar
  İbrahim Öztürk
  Muzaffer Çetin
  Orhan Özdil

  Editor Adi
  Fatih Dalgalı

  Yazar Adı
  Nail Öztürk

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.