YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Aynadaki Hançer

Zigetvar'ın Düşüşü

Handzsar A Tükörben

Csaba Ujkery

Birleşik Yayınevi

%30 indirim
20,00 TL 14,00 TL
5 adet stoklarımızda

Zigetvar doğumlu Macar yazar, emekli ceza hakimi, mahkeme başkanı Csaba Ujkery'nin 1985'ten bu yana düzenli olarak edebi eserleri vayımlanmaktadır. Günümüze değin 120 öyküsü ve içlerinden 10'u tarihi roman olan 13 kitabı yayımlandı. Olayları gerçeğe sadakatle izleyen ve esaslı tarihsel bilgi temelinde yazılmış olan kitapları, Macar edebiyat dünyasında tarih sevenlerin aradığı kitaplardan olmuştu.

Bu kitap, 1530-1566 yılları arasında büyük çarpışmaların meydana geldiği, birbirini takip eden dört kuşatma döneminde duvarlara yapılan saldırı ve savunma harekatlan sırasında aşar yukarı 50.000 Macar ve Türk yiğidin hayatını kaybettiği Zigetvar'dan bahseder. Aralarında, döneminin en seçkin askeri liderlerinden kale komutanı Kont Mikloş Zrinyi de vardı ve büyük fatih Kanuni Sultan Süleyman da burada yummuştu hayata gözlerini, iç organları da burada defnedilrnişti.

Okuyucunun elinde tuttuğu bu kitap, 1683-1689 yıllarını kapsayacak şekilde Zigetvarlı Türklerin son günlerini anlatmaktadır. 123 yılın ardından gelen uzun bir ablukanın ıstırabını yaşayıp, büyük can kayıplarını takiben kaleyi Gabriel Vecchi'nin kuşatma ordusuna teslim etmek zorunda kalmıştır Dizdar Hasan Bey. Kitaptan ayrıca, Macar'ın tarihi hafizasının, bir zamanlar yurtlarında yaşayan Türkleri nasıl kaydettiğini, nasıl yaşadıklarını, inançlannın, geleneklerinin nasıl olduğunu, büyük babalarının da doğmuş olduğu ve yurdan olarak kabul ettikleri bu topraklardan ayrılmak zorunda kaldıklannda neler hissetrniş olabileceklerini de öğrenebiliyoruz. Roman, torunları barış içinde ellerini birbirlerine uzatan galiplerin ve mağluplann anısına dikilmiş manevi bir anımı-.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2013
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : Macarca
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 455
Barkod : 9786054733255

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Erdal Şalikoğlu

Odakitap.com