sadsad x
asdasd

Basiret Ehli Bilgeler ve Konya Felsefe Okulu

İnsanlığın Başkenti Anadolu, Anadolu'nun Kalpgahı Konya

Önder Keskin

Literatürk Academia

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Değerler Üreten, Ürettiği Değerler İle Bin Yıllardır Güçlü Kalan Bir Coğrafyanın Gücünün Kaynağının Öyküsü

  Basir, “Yüceler Yücesi Dost’un” isim ve sıfatlarındandır. Görme gücünün kaynağı; en iyi şekilde gören, her şeyi görendir.

  Basiret; görüş gücü, kalp gözü, olayları önceden görebilme yeteneğidir. Beytullah (Allah’ın evi) ise Kâbe ve insan kalbi anlamındadır.

  Felsefenin - aklın güneşinin - Anadolu’da doğduğunu biliyoruz. İnsanlığı bugünlere taşıyan “eleştirel düşünce, bilimsel akıl” Ege’nin kasabasından, insanlığa armağan edilmiştir.

  Seleukoslar; Toroslar ve Pamirler arasındaki birbirinden farklı ülkeleri üç yüz yıl erdem ve yasayla yönetmişlerdir. Kurucu filozof İmparator Seleukos’un MÖ 300’lerde başkent Antakya’da yazdığı kanunnamenin aşağıdaki giriş cümlelerini dikkatlere sunuyorum.

  “Ruhunuza hâkim olun. Onu temizleyin. Her suç içeren düşünceyi kendinizden uzaklaştırın. Bilin ki Tanrı’ya kötüler hizmet edemez. İnan ki o, övgülerin ve ödüllerin cezbettiği zayıf ölümlülere benzemez. Onu sadece erdem cezbeder. ‘’

  İbn Rüşd, İbni Tufeyl, İbni Musa bin Meymun, Gazzâlî, Sühreverdî, Râzî, Fârâbî, İbni Sina, Kindî, El Birûnî ve daha niceleri… Horasan, Şam, Bağdat, İsfahan, Tebriz, İskenderiye, Maveraünnehir, Endülüs, Sicilya, Akdeniz, Doğu ve Batı, geçmiş ve gelecek Muhyiddin İbnü’l-Arabî ve Sadreddin Konevî ile felsefenin ana vatanı Anadolu’da ve onun tam ortasında buluşmuştur.

  Akıl ve erdem; özgürce sevginin, gerçeğin, hakikatin peşinde koşmuş ve kreatif düşünceler, düşünürler Konya Felsefe Okulunda bir araya gelmiştir.

  Konya, başkent olduğu için önem kazanan bir şehir değildir. Konya, potansiyel değerleri, kazanımları, birikimleri, kültürel zenginlikleri ile çekim merkezi, başkent olmuş karargâh bir şehirdir.

  Özgür KARTAL
  Düşündürücü Yazar
  İnsanlığın Yurttaşı

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Nisan 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 144
  Barkod : 9786257606516

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Betül Demir Bolat

  Yazar Adı
  Önder Keskin

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.