YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Burhan-ı Katı Ciltli

Mütercim Asım Efendi

Türk Dil Kurumu Yayınları

%25 indirim
30,00 TL 22,50 TL
7 iş gününde temin

Burhân-ı Katı adlı eser, 17. yüzyılda Hindistan'da Farsçanın büyük bir gelişme göstermesi üzerine duyulan sözlük ihtiyacı üzerine Muhammed Hüseyin bin Halef et-Tebrizî tarafından yazılmıştır. Farsçadan Farsçaya olan bu sözlüğün, 20.000'in üzerinde kelimeyi içermesi, döneminde kendinden önce hazırlanmış sözlüklere göre kelime sayısı bakımından farklılık göstermektedir. Eser sadece hacim bakımından değil, düzenleniş bakımından da kendi alanına yenilik getirmiştir.
Daha önce yazılan sözlüklerin bazıları son harflerine göre bazıları ise baştan ikinci harflerine göre sıralanmış olmalarına rağmen, Burhân-ı Katı tıpkı modern sözlükler gibi Fars alfabesine göre sıralanmıştır. Bu sözlüğü diğer sözlüklerden ayıran bir diğer özellik ise Farsça gramerine, kelime maddeleriyle ilgili olarak tarih ve coğrafyaya ait bilgilere de yer vermesidir. Mütercim Âsım Farsçadan Farsçaya olan bu sözlüğü Tıbyân-ı Nâfi der Terceme-i Burhân-ı Katı adıyla Türkçeye çevirmiştir.

"Türkiye Türkçesi Sözlükleri Projesi" kapsamında "Eski Sözlükleri Yayına Hazırlama Alt Projesi" içerisinde yer alan bu çalışmayı Prof. Dr. Mürsel Öztürk Türk alfabesine çevirmiş ve eser 2000 yılında yayımlanmıştır. Kitabın sonunda sözlük maddelerinin Arap alfabesine göre düzenlenmiş biçimi bir dizin şeklinde verilmiştir.
(Tanıtım Bülteninden)

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltli
Basım Tarihi : 2009
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 17,00 x 24,50 cm
Basım Dili : Farsça
Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 1197
Barkod : 9789751612755

Katkıda Bulunanlar

Odakitap.com
CARADHRAS