sadsad x
asdasd
Büyü Bilim Ve Din Ve Diğer Makaleler Yeni

Büyü Bilim Ve Din Ve Diğer Makaleler

Bronislaw Malinowski

Dorlion Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Elinizdeki eser yazarın en ünlü üç makalesinden oluşmaktadır: Büyü, Bilim ve Din. İlk olarak 1920´lerde yayınlanan bu üç makale, entelektüel gücünü hala korumaktadır. Büyü, Bilim ve Din´de Malinowski, ilkel dinin çeşitli görüşlerini (diğerlerinin yanı sıra Frazer ve Durkheim tarafından ileri sürülmüştür) inceliyor ve kendi teorilerini paylaşıyor. Bilimsel bilginin tüm halklar için ortak olduğunu, en ilkel olsa da din ve büyünün belirli bir kültürdeki insanın evrendeki yerini uzlaştıran özel araçlar olduğunu belirtiyor. İkinci deneme, İlkel Psikolojide Mit. Trobriand hakkında canlı izlenimler ve anlayışlar oluşturma sürecinde din, büyü, bilim, ayin ve mit hakkında bir dizi kavram sunuyor. Malinowski´nin etik ve felsefi fikirlerin bir kaynağı olarak mit ile büyüyü ilişkilendirdiği ve onu üreten kültürle değişen ilişkiyi vurguladığı Sir James Frazer´a bir övgü olarak yazılmıştır. Son deneme olan Baloma´da Malinowski, Trobriand Adaları´nda ölülerin ruhlarıyla ilgili inançları anlatıyor ve davranış, inanç ve toplum arasındaki işlevsel bağlantı hakkındaki temel fikirlerini açıklıyor.

  Bilim, büyü ve dini ele alışında, Malinowski esas olarak geleneksel Batılı ikili gerçeklik anlayışını kabul ediyor: Gözleme ve ustalığa götüren rasyonel prosedürlere dayanan doğal dünyanın gerçekliği ve duygusal ihtiyaçlara dayanan doğaüstü gerçeklik imana yol açar. Örneğin, Frazer´den farklı olarak Malinowski, bilimi büyüden değil, Trobriand´ın bahçıvanlık, gemi yapımındaki vb. teknik becerilerinin gösterdiği gibi, insanın bilgiyi organize etme kapasitesinden türetmiştir. Tersine, bu becerilerle birlikte var olan büyüyü organize bir tepki olarak ele almıştır.

  Robert Redfield, Malinowski için "Çağımızın hiçbir yazarı insan yaşamının sıcak gerçekliğini ve bilimin soğuk soyutlamalarını tek bir anlayışla bir araya getirmek için Bronislaw Malinowski´den daha fazlasını yapamamıştır" diyor. Onun kalemi ve gözleri, Trobriand Adalılar hakkında günlük hayatlarından din, büyü ve bilim kavramları ile örülmüş, şaşırtıcı ve oldukça ilginç daha fazla yerel metin ve kaynak sunuyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5x21
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 368
  Barkod : 9786254195167

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Densu Satılmış

  Yazar Adı
  Bronislaw Malinowski

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.