YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Cumhuriyet Dönemi Ulaşım Politikaları (1923-1960)

Efdal As

Atatürk Araştırma Merkezi

%25 indirim
24,00 TL 18,00 TL
5 adet stoklarımızda

Tarih boyunca ticaret,seyahat, askeri, sefer, haberleşme, dinsel ziyaret, diplomatik temas, misyonerlik faaliyeti, daha yaşanabilir yrler arama bilimsel ve sanatsal etkinlikler gibi nedenlerle yapılan yolculuklar, yol kavramını ortaya çıkarmıştır.

Anadolu'yu yurt edindikten sonra bu yolar üzerinde kullanılan ulaşım araölarını uzun süre değiştirmeyen Türklerin XIX. yy.'ın ilk çeyreğinde ortaya çıkan yeni bir ulaşım aracıyla trenle aynı yılın ortalarında tanışması hem mensubu oldukları Osmanlı Devletini hem de bu devletin mirasçısı Türkiye Cumhuriyetini bu devletlerin iç ve dış politikalarını oldukça etkilemiştir. Bu etki sonraki dönemde diğer ulaşım alalnlarında da kendisini göstermiştir.

Bu çalışma Osmanlı tarihsel arka planını da göz önünde bulundurarak erken Cumhuriyet Dönemi şeklinde nitelendirilebilecek olan CHP'nin tek partili iktidarında geçen 27 yıllık dönemin demiryolu kara yolu, denizyolu ve hava yolarına yönelik ulaşım politikaları ile çok partili hayata geçişten sonrasi ikinci genel seçimde iktidara gelen DP'nin 10 ylllık iktidarının yukarıda zikredilen dört ana ulaşım koluna ait ulaşım politikalarını döenmin iç ve dış dinamikleri de göz önünde bulundurarak zaman zaman aralarındaki farkları ve benzerlikleri de vurgulayarak serrgilemeyi amaçlamıştır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2013
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 656
Barkod : 9789751626356

Katkıda Bulunanlar

Katkıda Bulunan (İçerik)
Ali Arslan
Mustafa Yılmaz

Odakitap.com