sadsad x
asdasd

Cumhuriyet Halk Partisi Vilayet Kongrelerinin Parti Politikalarına Etkileri (1930-1950)

Sezai Kürşat Ökte

İleri Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bu kitapta, Tek-Parti dönemi ve sonrasında, Cumhuriyet Halk Partisi taşra teşkilatının en üst kademesi olan vilayetlerde düzenlenen kongrelerin, parti politikalarına etkisinin olup olmadığı araştırılmaktadır.
  Bunun için Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir, Kars, Malatya, Maraş, Samsun ve Seyhan/Adana vilayetlerinde 1930-1950 yılları arasında gerçekleştirilen Vilayet Kongreleri incelenmiştir. Kongrelerin sonuçlarına ilişkin uygulamalar ise CHP’nin 1931-1947 yılları arasında düzenlemiş olduğu kurultaylar ve grup toplantılarına ait tutanaklar, TBMM Zabıt Cerideleri ile Resmi Gazete’den yararlanılarak, tarih kronolojisi esasına bağlı kalınmak suretiyle analiz edilmiştir.
  Böylece günümüzde bile tartışma konusu olan ve sıkça gündeme getirilen “Tek-Parti Dönemi uygulamaları, Çok-Partili Siyasete geçiş ve bu dönemde yaşananlar” hakkındaki bazı aslı olmayan ve başkalarından işitilerek edinilen bilgilere, yargılara dayanan, doğrusu tam olarak bilinmeyen hususlara açıklık getirileceği de umulmaktadır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Temmuz 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 15 x 23 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 3.Hamur
  Sayfa Sayısı : 464
  Barkod : 9786057120625

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Tuğrul Çelik

  Yazar Adı
  Sezai Kürşat Ökte

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.