YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Değişim Sürecinde Türkiye

Osmanlı'dan Cumhuriyet'e Sosyo-Ekonomik Bir Değerlendirme

Mahfi Eğilmez

Remzi Kitabevi

%35 indirim
35,00 TL 22,75 TL

Avrupa, imparatorlukların dağılmasıyla ulus devletlere dönüşür ve aydınlanmanın ardından sanayi kapitalizmine geçerken Osmanlı İmparatorluğu hep bir ümmet devleti olarak kaldı. Ne tam olarak aydınlanmaya girebildi ne de sanayi kapitalizminin getirdiği rüzgârı yakalayabildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla aydınlanma ve sanayileşme atılımı gibi kazanımlar çıktı ortaya. Ne var ki bunlar, toplumca bir çaba karşılığı elde edilmiş kazanımlardan çok, ilerici bir kadronun getirdiği düzenlemelerdi. O nedenle de toplum tarafından tam olarak sahiplenilmediler.

Son yüz yılda ülkemizde yaşanan sosyo-ekonomik evrim başlangıçta ileriye doğru olsa da sonradan çok daha karışık bir görünüm içine girdi. Bizde hiçbir zaman geniş bir sanayi burjuvazisi oluşamadı. Daha çok bir esnaf burjuvazisi oluştu. Hiçbir zaman kapitalizm, ahbap-çavuş kapitalizmini aşamadı. Türkiye bazen Batı’ya bazen Doğu’ya, bazen ileriye bazen geriye doğru kararsız bir denge içinde savrulup durdu.

Bu kitap Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana yaşadığı bu karışık ve kararsız değişimi değerlendirmeyi amaçlıyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,40 x 19,80 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 248
Barkod : 9789751418531

Yazar gayet anlaşılır bir şekilde, halkın anlayacağı biçim de adeta ders anlatır gibi son dönem ağırlıklı olmak üzere yaşadıklarımızı güzelce anlatıyor.

M
Mehmet Ali Alkan  -   15.09.2018

Çok sade bir dil, doyurucu bir özet. Odakitap'a, çok ilgili müşteri hizmetleri için de ayrıca teşekkürler..

E
Eren Tuncel  -   29.05.2018
Odakitap.com