sadsad x
asdasd

Devlet Kapitalizmi

Tarihsel Süreç, Kuramsal Tartışmalar ve Uygulamalar

İlker Yaman

Siyasal Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Devlet tarih boyunca sosyal ve ekonomik hayatın önemli bir aktörü olmuştur. Devlet müdahalesinin araçları ve alanları sosyal algılarla ve politik kurumlarla bağlantılı olarak zaman içinde önemli ölçüde değişmiştir. Bu müdahaleler gerek teknik (ekonomi politik araçların kullanılması açısından) gerekse politik açıdan (devlet müdahalesi ile kimin çıkarlarına hizmet edildiği açısından) oldukça farklı özelliklere sahiptir. Bu nedenle, devletin ekonomik hayata müdahale biçimleri incelenirken Dünya ekonomisinin içinde bulunduğu durumun ve dönemin politik koşullarının göz önünde bulundurulması gerekir.

  Nitekim 2008 Krizi sonrasında oluşan ekonomik ve politik koşullardaki değişim devletin ekonomik hayata müdahale biçimine ilişkin tartışmaların yeniden yoğunluk kazanmasına neden olmuştur. Kriz sonrası dönemde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin çoğunluğunda devletin ekonomiye yaptığı müdahaleler ve devlet mülkiyetli ya da devlet yönlendiriciliğindeki şirketlerin çoğalması devlet kapitalizmi kavramını yeniden gündeme taşımıştır. Devlet kapitalizmi uygulamaları günümüzde ekonomik ve politik açıdan uluslararasındaki ilişkilere yön vermekle birlikte kavrama dair görüş birliği bulunmamaktadır.

  Günümüzde devlet kapitalizmi olarak tanımlanan uygulamaların anlaşılabilmesi için öncelikle kapitalizm ve devlet arasındaki ilişkinin iyi anlaşılması gerekmektedir. Bu kitap kapitalizmin işleyişinde devletin rolüne ilişkin kuramsal ve uygulamalı çalışmalar ekseninde devlet kapitalizminin yükselişinin nedenlerini sorgulamaktadır. Kitap günümüzde devletin gerek ülke gerek dünya ekonomisi içindeki artan etkinliği ile ilgili yürütülen devlet kapitalizmi tartışmalarına içerdiği farklı bakış açılarıyla katkıda bulunmaktadır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mart 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 304
  Barkod : 9786257424332

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ahmet Burçin Yereli
  Ali Somel
  Ayşe Yücel Çetin
  Gülenay Baş Dinar
  Işıl Şirin Selçuk
  İlker Yaman
  Muammer Kaymak
  Serap Durusoy
  Vedat Ulvi Aslan

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.