YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Devrim Yazıları

Devrim Çetinocak, Dursun Doğan,  

Devrim Kitaplığı

%30 indirim
30,00 TL 21,00 TL

Bir yılı geride bırakan Devrim dergisinin ilk 12 sayısında yayımlanmış yazıların bir seçkisinden oluşan bu kitap, Türkiye’de devrimci cumhuriyetçi siyasal iradenin yaratılması için sorumluluk üstlenen bir kadro topluluğunun bu yöndeki düşünsel hazırlığının ürünü. Leninist öncülük teorisinden devrimci cumhuriyetçiliğe, Gezi direnişinden emperyalizm ve dış politikaya, COVID-19 pandemisinden teknolojiye uzanan geniş bir kapsamda önemli tartışmaların yapıldığı kitabın odağını ise devrimci strateji arayışı oluşturuyor.

Türkiye solunda 60’lı ve 70’li yıllarda görüldüğü biçimiyle devrim strateji tartışmalarının bugün aynen tekrarlanmasının yararı olmadığı açık. Ancak sınıflar mücadelesinin mevcut dengesinden devrime giden yolun tarifi anlamında devrimci stratejisi tartışmasının gündeme alınması, devrimci strateji kategorisinin esaslarının tanımlanması ve Türkiyeli bir devrimci stratejinin köşe taşlarının ortaya konulması vazgeçilmez görevler.

Elinizdeki kitapta yer verilen yazılar, devrimci stratejinin inşası için zemin oluşturuyor. Devrim ve parçası olduğu kolektif irade, bundan böyle bu zemine basarak Türkiye işçi sınıfının durumu, sınıfın siyasallaştırılması ve örgütlenmesi, reel sosyalizmin mirası, sosyalizmin iktidar programının temelleri ve devrimci programın Türkiye’nin toplumsal dinamikleriyle buluşturulması gibi temel başlıklarda daha fazla üretecek, düşünsel ve siyasal müdahaleler yapacak

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 196
Barkod : 9786057028105

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Selahattin Şenköylü

Derleyen
Deniz Ali Gür

Odakitap.com