sadsad x
asdasd

Dijital Medya ve Gazetecilik

Kolektif

Eğitim Yayınevi - Ders Kitapları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Dijital teknoloji sayesinde hızlanan bilgi aktarımı, içeriklerdeki akıl unsurunu gözden kaçırmamıza neden olabilecek tehlikeler içermektedir. Herkesin her türlü bilgiyi haber olarak aktarabildiği günümüzde gelinen en son nokta “otomatik gazetecilik” yada “robot gazetecilik” denilen yazılımlardır. Okuyuculara gazetecilerin yazdığı haber metinlerinden daha çok bu tür yazılımların güven verdiği bir medya ortamında haber kavramı etik ve güven kavramlarıyla birlikte tekrar sorgulanmak durumundadır. Çünkü haberler gelecekte ne sadece gazeteciler tarafından yazılacaktır ne de sadece bilgisayarların desteklediği biçimde otomatik olarak yazılacaktır. Bilgi aktarımı, insanların yanı sıra bilgisayarlar veya robotlar olarak adlandırılan, veri kullanımının önemli olduğu yazılımlarla ortaklaşa bir etkileşim sonucunda yapılacaktır. Dolayısıyla Latour’un bu yöntemle bilginin üretilmesi sürecine Aktör Ağ Kuramı’nda adını koyduğu gibi, gazetecilik bir “dönüştürüm” sürecine girmiştir.

  Bu eserde iletişim alanında yapılan güncel çalışmalar dijital teknolojide yaşanan gelişmeler doğrultusunda yazarlar tarafından farklı yöntemlerle incelenmiş; iletişimin teknolojik dönüşüm ile yaşadığı “dönüştürüm”, iletişim alanları ve haber türleri üzerinden örneklerle açıklanmış; ulusal ve uluslararası metin uygulamalarındaki insan gazeteci ile otomatik yazılım (robot gazeteci) farkı ve etkisi üzerinden durum tespiti amaçlanmıştır.

  Kitapta Ayşenur Akyazı, Belgin Çetin, Simge Selvitopu, Alay Onay, M. Kerem Öztürk, Sümeyya Olcay, Osman Kılıç, Kübra Genç, Hüseyin Kazan, Selin Süar Oral, Hale Torun, Sarp Bağcan, Abdi Erkal, Aysun Köktener, Olcay Uçak’tan oluşan on beş yazar, iletişim bilimi kapsamında her birisi kendi uzmanlık alanlarındaki konularda yaşanan dijital değişimi araştırmışlardır.

  Eserin, gelecekte dijital teknolojinin iletişim ve medya üzerinde meydana getirmeye devam edeceği etkileşimi ortaya çıkaracak yeni araştırmalara katkıda bulunması amaçlanmıştır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Eylül 2018
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16.5 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 320
  Barkod : 9789752475915

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Olcay Uçak

  Yazar Adı
  Kolektif

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.