sadsad x
asdasd

Dünya Kapitalizminin Krizi

Derleme

Belge Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Kapitalizmin yaşadığı ve dünyanın dört bir yanında yüz milyonlarca insanın hayatını alt üst eden sarsıntılı iniş çıkışlar, kapitalizmin bunalımlara mahkum bir sistem olduğu teşhisini bundan yüz küsür yıl önce koymuş bir teorik yapıya, Marksist bunalım teorisine, taze bir bakışla yeniden eğilmeyi herkes için acil bir gereklilik haline getiriyor, elbette bu teorinin tamamlanmış, donmuş bir öğreti olmadığını unutmadan, teoriyi yeni gelişmelerin ışığında zenginleştiren katkıları gözardı etmeden. Bu derleme de, son on-on beş yılda dünyanın önde gelen Marksist kuramcılarının kapitalizmin genel hareket yasalarıyla ile İkinci Dünya Savaşı sonrasında kapitalizmin geçirdiği evrimi bütünleştirmeye çalışan yazılarına yer vererek bu ihtiyaca cevap veriyor.

  Derleme, hem değişik -ve kısmen çelişik- teorik yaklaşımları (azalan kar haddi, eksik tüketim, orantısızlık, uzun dalgalar v.b) tanıtarak hemde çeşitli sorun alanlarını (Keynesci ve paracı iktisat politikaları, dünya para sisteminin sorunları, petrol şokları, "Üçüncü Dünya" vb.) kapsayarak okura karşılaştırmalı ve eleştirel bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyor.

  Derlemeyi oluşturan yazıların çok çeşitli dillerden çevrilmiş olması, onu yabancı dil bilen okurların da büyük bölümü için yararlı bir kaynak haline getiriyor. Kitap, derlemeyi yayına hazırlayanlardan Sungur Savran'ın "önsöz"üyle başlayıp Nail Satlıgan'ın "sonsöz"üyle bitiyor. Savran, içinde yaşadığımız çöküntüyü öncesi ve sonrasıyla, kendisini hazırlayan koşullar ve bağrında taşıdığı olanaklar ve tehlikelerle birlikte ele alıyor. Satlıgan ise, son yaşanan borsa bunalımının nedenlerini ve olası sonuçlarını, ekonomi politiğin Marksist eleştirisinin kategorilerine başvurarak yorumluyor. Derleme, böylece teorik yapısal yaklaşımların yanı sıra güncel-konjonktürel bir boyutu da içermiş oluyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ocak 2009
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 524
  Barkod : 9789753444194

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Levent Kayaalp
  Nail Satlıgan
  Necip Çakır
  Tülay Arın

  Yazar Adı
  Derleme

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.