sadsad x
asdasd

Erkekten Kadına Cinsiyetçi Şiddet

Nedim Yaşar Gürsoy

Kanguru Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • “… Türkiye'de yaşayan kadınların, demokratik (laik) bir ülkenin bireyleri olarak çok önemli haklara sahip olduğunu, anımsatmaktır. Şiddetin önlenmesi, hiç uygulanmaması için bir bilinç sıçraması yaşanması için, bu kitabı yazdım. Yasalar tam, eksiksiz; bilinçler uyanık; sevgi saygı her yerde... İşte özlediğimiz toplum!

  Kadınlara yönelik erkek şiddetinin ele alındığı bir kitabı yayımlatmak da kolay değildir. Dayak ya da tecavüz konusundaki kitapların piyasası sınırlıdır. Kültürel üst yapı kadınlar üzerindeki erkek baskısını irdeleyenleri piyasa gerekçesiyle engellemektedir. Bu durum, ifade özgürlüğüyle değil, cinsel politikayla ilgilidir.

  Kadın, Barış ve Güvenlik Endeksi’ne göre, kadın olmak için en uygun ülkeler sıralamasında Türkiye, 167 ülke arasında 114. sırada yer aldı. Endeks hazırlanırken, ülkenin istihdam, güvenlik, siyasi temsil, ekonomik özgürlük gibi ölçütlere göre kadın olmak için en uygun ülkeler belirleniyor.

  167 ülkenin %90’ının cinsiyetçi yasalara, yani kadınlara negatif ayrımcılık yapan en az bir yasaya sahip olduğu da belirlendi. Cinsiyet ayrımının ortadan kaldırılması için artık ivedi önlemler alınması gerektiğine dikkat çekilen raporda, bunun için en az 100 yıl geçmesi gerektiği belirtildi. Yepyeni eğitim seferberliği başlatılarak cumhuriyetçi bir kuşak yetiştirirsek, yasaları değiştirirsek, olumlu propagandayı sağlam yaparsak, bu süre kısalabilir…”

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Temmuz 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13.5 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 272
  Barkod : 9786051752754

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Nedim Yaşar Gürsoy

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.