YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Ermeni Kilise Merkezi Ecmiatzin

Canan Seyfeli

Çizgi Kitabevi Yayınları

%30 indirim
38,00 TL 26,60 TL

Ecmiatzin (Eçmiadzin), Erivan'a 25 km uzaklıkta eski bir yerleşim alanıdır. Ermeni Kilisesi'nde, tarihte Ecmiatzin haricinde başka ruhani merkezler de oluşmuştur. Ancak Ermiatzin, Ermeni Kilisesi'nin  ilk ve ana ruhani merkezi olarak genel kabul görmüştür.

Ecmiatzin'in ilk kat'oğikos Aziz Grigor tarafından 301'de kurulduğu kabul edilmektedir. Resmi yayınlarda Ecmiatzin Kat'oğikosu'nun unvanı "Başpatrik ve Bütün Ermenilerin Kat'oğikosu" (Tzayraguyn Patriark' yev Kat'oğikos Amenayn Hayots) şeklinde anılmaktdır.

Çalışmanın konusu Ecmiatzin Kat'oğikosluğu'nun kuruluşundan günümüze Ermeni Kilise Tarihindeki kilise hiyerarşisi ve ritüellerdeki konumudur. Ecmiatzin, oluşumundan itibaren kendine has özellikler kazanmıştır. Diğer Ermeni Kilise merkezleri ile ilişkisinde bu özellikleri temel faktör olmuştur. Bu nedenle Ecmiatzin odaklı olarak diğer Ermeni kilise merkezli ile münasebetleri de çalışma konusu çerçevesinde yer almaktadır.

Araştırma, Ermeni Kilise tarihinin hemen tamamını kapsadığından, her dönemin orjinal Ermenice kaynağı tespit ve temin edilmeye çalışılmıştır. Öncelikli olarak bu eserlerin Ermenice'sini görme ve kullanma; bunlarla ilgili sıkıntıları gidermek için de İngilizce ve/veya Fransızca çevirileri temin edilmeye ve karşılaştırmaya gayret gösterilmiştir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Nisan 2015
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 13,50 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 285
Barkod : 9786059108331

Katkıda Bulunanlar

Genel Yayın Yönetmeni
Mahmut Arlı

Odakitap.com