YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Fatih Sultan Mehmet Han

Ziya Şakir

Akıl Fikir Yayınları

%40 indirim
27,00 TL 16,20 TL
7 adet stoklarımızda

Sermet Alus’un babası Ahmet Muhtar Paşa, “Fethi Celili Konstantiniye” adlı eseri için eski Türk tarihlerinin araştırılmasını Ziya Şakir’e görev olarak verdi. Ziya Şakir, Fatih kütüphanesinden başlayarak umumi kütüphaneleri dolaşmaya başladı. Ziya Şakir Türk tarihçilerinin yanısıra Barbaro, Kristovolos, Hammer, Nekaldi, Frances, Latin Piskopos Leonardi, Luka, İspandojino gibi pek çok meşhur Rum ve Avrupalı tarihçilerinin notlarından da yararlandı.

Babası Sultan İkinci Murad “Koca Murat” Fatih’i nasıl yetiştirmişti?

Babası iktidarı teslim ederken neyi vasiyet etmişti?

Nasihatı ne idi?

Fatih’in annesi allame Hatice Hatun kimdi?

Halil Paşa ve Zagnos Paşa ile ilişkileri nasıldı?

Nasıl bir eğitim aldı?

İstanbul fetih hazırlıklarından, Uzun Hasan ile Otlukbeli Savaşı’na kadar savaşçı ve kumandan yönleri nasıldı? Donanmayı niçin kurdu?

Askeri dâhi olan Fatih aynı zamanda siyaset ve ekonomide ne tür tedbirler aldırdı. Koyduğu kanunlar nelerdi? İstanbul’u nasıl yerleştirdi?

52 yıl süren kısacık hayatına iki yüzden fazla şehir ve kale fethini sığdıran aynı zamanda, iki imparatorluk ile on dört devletin de taht ve tacını deviren Fatih’i, torunları, Sultan Mehmed’in “Fatih” ünvânını nasıl ve niçin aldığını, onun “cihana hükümdarlık-cihangirlik”den ziyade “cihanı medenileştirme-cihandarlık” tercihini iyi anlamalılar.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ocak 2018
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 312
Barkod : 9786059790987

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Sezer Erdoğan

Odakitap.com