sadsad x
asdasd

Fausto Zonaro - Sarayın Son Başressamı

İkbal'den İdbara

Fatma Ürekli

İş Bankası Kültür Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Osmanlı İmparatorluğu’nda köklü değişikliklerin yaşandığı 19. yüzyılda, kültür ve sanat oldukça önemli yer tutar. Resim sanatı, en büyük itibarı görür ve Avrupa’dan getirilen ressamlar sarayda istihdam edilir. Bu yüzyılın sonlarına doğru sarayda görevlendirilen ressamlardan biri de İtalyan asıllı Fausto Zonaro’dur. 1891’de İstanbul’a gelen Zonaro, 1896’da II. Abdülhamid tarafından Yıldız Sarayı’nın başressamlığına getirilir ve bu görevi on dört yıl sürdürür.

  Sanatının zirvesini yaşadığı bu yıllarda pek çok esere imza atar, sergiler açar ve aynı zamanda resim dersleri verir. Padişahın iradesiyle kurulan silah müzesinin komisyonunda yer alan Zonaro, Osmanlı askerlerini resmederek bir albüm halinde saraya sunar.  27 ayrı suluboya resmin yer aldığı “Osmanlı Askerleri Albümü” bu kitapta ilk defa yayımlanıyor.

  II. Abdülhamid’in tahttan indirilmesiyle İtalya’ya dönmek zorunda kalan Zonaro’nun sanat yaşamı, ailesiyle birlikte İstanbul’da bulunduğu on dokuz yıl, burada geçirdiği son zamanlarına dair bilinmeyenler ve İtalya’ya döndükten sonra yaşadığı hayal kırıklıkları. Bugüne dek yayımlanmamış arşiv belgeleri ile ressamın pek çok çalışmasının yer aldığı Sarayın Son Başressamı Fausto Zonaro, dönemin idari kadrosunun sanata ve sanatçıya yaklaşımına da ışık tutuyor.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2017
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 19 x 28 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 372
  Barkod : 9786052952467

  Katkıda Bulunanlar

  Editor Adi
  Pınar Güven
  Şengün Kılıç Hıristidis

  Yazar Adı
  Fatma Ürekli

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.