YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca

Yaşar Kemal

Yapı Kredi Yayınları

%30 indirim
20,00 TL 14,00 TL
2 iş gününde temin

Filler Sultanı ile Kırmızı sakallı Topal Karınca'da bir halk masalından yola çıkılarak güç ve haklılık arasındaki ilişki ele alınır. Filler Sultanı gücüne güvenerek karıncalara savaş açar. Haklı ya da haksız olmak onun için önemli değildir. Gücünü kendinden milyonlarca kez küçük karıncalar üzerinde denemektir niyeti. Ancak karıncalar birleşir ve haksızlığa boyun eğmeden filler sultanlığını devirirler. "Eğer insan soyunun bu en zaliminin simgesini, benzerini hayvanlar arasında arayacak olsaydım, belki timsahları bulurdum, boa yılanlarını bulurdum. Yok yok, sanmıyorum ki yeryüzününde bu zalimleri simgeleyecek korkunçlukta bir hayvan türü bulabilelim...

" Yaşar Kemal "Korkusuz bir toplum eleştiricisidir Yaşar Kemal. Ve eşsiz bir şair. Onu okuyan herkes büyüleyici, güçlü anlatım yeteneğine hayran kalır." Dagens Nyheter, (İsveç) "Yaşar Kemal'in özgün, becerikli ya da bilge bir anlatıcıdan çok daha başka bir şey olduğunu kabul etmek gerekir bir kez daha. Kişileriyle anlattıkları arasında hiç mesafe olmaması, belki de yazarlığının sözlü halk edebiyatıyla ilişkili olarak doğmasından kaynaklanır." Journal de Centre, (Fransa)

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 208
Barkod : 9789750806735

Katkıda Bulunanlar

Editör
Kaan Özkan
Tamer Erdoğan

Kapak Tasarım
Yeşim Balaban

Düzelti - Redaksiyon
Hatice Taşdelen

Resimleyen / Çizen / Fotoğraf
Ömür Balcıoğlu

Hep bir tartışma vardı:Nobeli Yaşar Kemal almalı,neden şimdiye kadar Nobeli alamadı,Orhan Pamuk'tan önce o almalıydı vs...Bu eser aslında cevap gibi.Dünyayı kasıp kavuran (bunu da zamanla normalleştiren) sömürü düzenine karşı ezilenin,emekçinin yanında olan yanlışa yanlış diyebilen bir duruşa sahip olan bir yazara zaten verilemezdi. Bir de aklıma yapısal olarak Hayvan Çiftliği ile benzerliği geldi.Taşı farklı yönlere atmış olsalar da aynı insanlar için attıkları belli.

M
Meko  -   01.05.2016
Odakitap.com