sadsad x
asdasd

Galina

68’lerin Dramı

İhsan Kutlu

Cinius Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Roman, 68’Lilerin 12 Eylül 1980 Darbesi Öncesi Ve Sonrasının Epik, Belgesel, Benzersiz Bir Tanıklık Öyküsüdür. Bu Darbenin Konuşulmayan, Bilinmeyen Bazı İbretlik Yanlarını Anlatıyor Roman. Bu Bir Tanıklık Romanıdır; Bu Anlamda Belgesel Karaktere Sahiptir. Ama Herşeyden Önce Bir Roman Olarak Okunması Kutlu’nun En Büyük Dileğidir.
  Özellikle Hatay, Karmaşık İlişkilerin Ve Provakasyonların Uluslararası Düzeyde Oynandığı -Bugünkü Gibi- İlginç Bir İlimizdir. Ders Dolu Olaylı Günleri Okumak, Bilgi Sahibi Olmak İleriye Doğru Bakabilmenin Ve Gitmenin Önkoşuludur.
  Yazar, Zulmün, Zorbalığın, Baskının Ve İşkencenin Ülkeyi Karabasan Gibi Sardığı Devlet Terörü Günlerinde, Birçok Aydın Ve İlerici Gibi Güçlükle Eşini Ve İki Yaşınadaki Çocuğunu Bırakarak Yurt Dışına Çıkabilmiştir; Bundan Sonra Zorunlu Sürgün Yaşamı Başlar.
  Berlin’de Yaklaşık 6 Ay Kaçak Yaşadıktan Sonra Sofya Parti Okulu’na Gönderilir. Parti Okulu’nda Bir Yanda İnançları - Uğruna Her Türlü Zorluğu Yaşadığı Sosyalizm İnancı Ve Okuduğu Doğrular - Diğer Yanda Reel Denilen Çarpıtılmış Hali Ve Ülkedeki Anti - Demokratik Yasaklamalara Ek Olarak, Bulgaristan’da Azınlık Sayılan İnsanlara Ve Özellikle Türklere Yönelik Zorla Uygulanan Asimilasyon, Ad Değiştirmeler Romandaki Metin’i Tavır Almaya Zorlar.
  Ülkesinde Neye Ve Nelere Karşı Çıkmışsa Cengiz, Reel Sosyalizm Denilen Bu Düzende Aynı Tavrı Alır Ve Bu Uygulamalara Karşı Çıkar. Elbette, Şemsiye İle Adam Temizleyen Bir Rejimde Böyle Bir Tavır Almak Yürek İster; Cengiz Tüm Bu Tehlikeleri Göze Alır. Neyse Ki, İlk Kez Bu Okulda Sözü Edilen Glasnost Ve Perestroyka İle Ona Yandaş Olanların Korumasıyla Okulu Tamamlayıp İsveç’e Yollanır.
  ‘Bu Romanın Adını Bile Anmayan; Sessizlik Duvarına Mahkum Eden Türkiye Edebiyatçılarını Kutluyorum; Aydın Olmak İle Diplomalı Olmak Arasındaki Derin Uçurumu Bugün Çok Daha Açık Görebiliyoruz.’ Diyor Kutlu.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Nisan 2021
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 13 x 19.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 590
  Barkod : 9786257639552

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  İhsan Kutlu

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.