sadsad x
asdasd

Hattuşaş’ın Efendileri - Hitit Dini

Antik Dinler ve İnançlar

Ali Narçın

Edduba Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bin tanrılı bir krallık şeklinde tanıtılan Hititlerin yaklaşık 600 civarında tanrı, kutsal yerler, dağlar ve hayvanlara tapınmış oldukları belirtilmektedir. Araştırmalar krallığın civar kent devletlerin inançlarında yer alan tanrıları da listelerine ithal ederek eklediklerini göstermektedir.

  İlginç dinsel öykülere imza atan Hititlerde tanrıların, insanların yaptıkları yanlışlardan dolayı kenti terk ettikleri ve onların kaçışları sonraki zaman içinde bolluk ve bereketin tüketildiğine de değinilmektedir. Öykülerinde kaçıp izini kaybettiren tanrıları aramak adına bir tanrılar konseyi kurulur ve o tanrıyı bulabilmek adına çeşitli çalışmalar yapılır. Buna örnek olarak Telepinu öyküsünü gösterebiliriz. 

  Anadolu bölgesinde sert bir rüzgar gibi esen Hititler, diğer civar kent devletlerinin korkmasına ve onlara karşı önlemler almasına neden olur. Kuşaralı Anitta olarak adlandırılan Hatti beyinin ortaya koyduğu monarşik sistemde günümüzdeki modern bir yaşam tarzıyla birlikte yaşamanın ayrıntıları görülür.

  Ali Narcın bu eserinde Hititlerin dinsel geleneklerinde yer alan çoğu tanrı varlıklarını ortaya çıkararak, onlar adına kutlanan bayramlar ve törenleri de ele alarak okura sunmaktadır..

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ekim 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 14 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 224
  Barkod : 9786058034341

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Ali Narçın

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.