YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

İkinci Cumhuriyetçiliğin Temelleri

İdris Küçükömer’in Tezleri

Zülal Kalkandelen

Kırmızı Kedi Yayınevi

%40 indirim
20,00 TL 12,00 TL
19 adet stoklarımızda

İkinci Grup’tan Yetmez Ama Evetçi Liberallere 90 Yıllık İhanet Mirası

Zülal Kalkandelen, ülkemizde “Sivil Toplumculuk”, “İkinci Cumhuriyetçilik” ya da “Neoliberalizm” olarak adlandırılan siyasi akımın fikir babası Prof.Dr. İdris Küçükömer’in tezleriyle tarihsel bir hesaplaşma içine giriyor.

1960’lardan itibaren, Kurtuluş Savaşı’nın emperyalizme karşı verilmediği ve yalnızca Türk-Yunan savaşından ibaret olduğu; Cumhuriyet’in kuruluşunun bir devrim değil bürokratik egemenlik yarattığı; Türkiye’de solun “gerici”, sağın “ilerici” olduğu vb., tamamına yakını günümüzde geçersiz kılınmış görüşler, Kalkandelen tarafından otopsi masasına yatırılıyor.

“Batılılaşma” sorunu ve emperyalizmden Ergenekon ve Balyoz davalarına, Ilımlı İslam’dan “Yetmez ama Evet”e, “Kandırıldık!” söyleminden darbelere açılan yelpazede sağlam bir politik zemin oluşturan Kalkandelen, Cumhuriyet ve Aydınlanma’nın sesini yükseltiyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2019
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 224
Barkod : 9786052982396

Yazar kitabının tanıtımında da yazdığı gibi özellikle yetmez ama evetçilerin başvuru kaynağı olan tüm tezleri bilimsel açıdan çürüttüğü gibi, 155. sayfadan başlayan sonuç bölümünde de Altan biraderlerden Ufuk Uras'a ve Nuray Mert'e uzanan daha birçok neoliberalin Akp'ye verdikleri sınırsız destekleri ve gelinen noktayı muhteşem özetliyor. Hem de kendi demeçlerinden yola çıkarak hesapsız laik ve Kemalist cumhuriyet nefretlerini gözler önüne seriyor. Yazarı her bir bölümünü bilimsel güncel gerçeklerle bezediği bu benzersiz kitabından dolayı kutluyorum. Cumhuriyet sevdalısı, Atatürkçü düşünen aydın görüşlü her bir kimsenin, kitabı mutlaka okumasını tavsiye ediyorum.

M
Mehmet Ali Alkan  -   01.06.2018
Odakitap.com