YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

İktisadi Krizler ve Türkiye Ekonomisi

Prof Dr. İlker Parasız'a Armağan

Kolektif

Orion Kitabevi - Akademik Kitaplar

%20 indirim
100,00 TL 80,00 TL Kargo Bedava

Prof Dr. İlker Parasız'ın onlarca kitabı ve bilimsel çalışmaları iktisat bilimine, akademisyenlere, öğrencilere rehber olmuştur. Bu önemli çalışmaların pek çoğu iktisadi krizler üzerine kaleme alınmıştır. Bu armağan kitap da kıymetli bilim adamı İlker Hoca'ya bir minnet ve şükran ifadesi olarak hazırlanmıştır.

Kitap 25 değişik üniversiteden ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan toplam 39 yazarın kaleme aldığı 28 makaleden ve dört bölüm başlığından oluşmaktadır. Kitapta iktisadi kriz konusu, teoriden pratiğe ve küresel boyuttan ulusal boyuta dizayn edilmeye çalışılmıştır. Üniversite ve kurum çeşitliliği, yazar portföyünün farklı bakış açılarına sahip akademisyenlerden oluşması bu çalışmanın en dikkat çeken özelliklerinden birisidir.

Kitapta, krizlerin genel olarak nedenleri, özellikleri, yayılma yolları ile teorik ve kavramsal arka planı ve kriz kuramları tartışılmış, krizlerin çıkış nedenleri olarak teknoloji, politika, para ve banka ilişkilerinin yanı sıra ticaret ve sermaye ilişkileri de incelenmiş, liberal e Marksist görüşlerin ekonomik krizler hakkındaki yaklaşımları analiz edilmiştir.

Dünyada yaşanan krizleri tarihsel perspektifte değerlendirmeyi amaçlayan bu kitap, daha çok günümüzde etkilerini devam ettiren 2008 küresel kriz üzerine yoğunlaşmakta, 2008'e kadar, 1929 krizi ile başlayan, petrol krizi, Latin Amerika, Asya ve Rusya krizlerini de derinlemesine analiz etmektedir. Özellikle, 2008 krizi, finansallaşma ve gelir adaletsiziliği ilişkisine vurgu yapmakta, yaşanan küresel kriz sonrası dünya ekonomisinin genel görünümü ve akabinde uygulanan iktisat politikalarını değerlenmektedir.

Çalışmada ayrıca Türkiye'de yaşanan iktisadi krizler ile küresel krizlerinin Türkiye'ye etkilerini inceleme konusu yapılmaktadır. Ulusal ölçekte 1994 krizi bir başlıkta, 1994 sonrası dönem de 2000 ve 2001 krizi olarak iki ayrı başlıkta değerlendirilmektedir. 2008 krizi öncesi ve sonrası Türkiye ekonomisi ve 2008 krizi sonrası borç krizine yakalanan Avrupa Birliği'ndeki krizin Türkiye'ye yansımaları da ayrı makalelerde ele alınmaktadır.

Kriz göstergeleri, krizden alınan dersler, risk yönetimi ve krize karşı alınacak uluslararası önlemlerle ilgili önemli makalelerin yer aldığı bu eserde risk yönetimi kavramı tartışılarak bilimsel bir temele oturtulmakta, kantitatif olarak kriz kriterleri kapsamında uluslararası işbirliği çerçevesinde yapılan G-20 toplantıları değerlendirmektedir.

Kitap, iktisadi krizleri çok yönlü ele alarak bu konunun hem teorideki yerini hem de pratikteki yansımalarını yüksek öğrenimin ve konuya ilgi duyan diğer kesimlerin istifadesine sunmaktadır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ağustos 2015
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,00 x 2,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 661
Barkod : 9786055145545

Katkıda Bulunanlar

Odakitap.com