YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 88 Şubat 2018

Kolektif

İktisat ve Toplum Dergisi

%10 indirim
15,00 TL 13,50 TL
Stoktan Teslim

İktisat ve Toplum Dergisi her ay özenle raflarda yerini almaya devam ediyor. Herhangi bir konu sınırlaması yapmadığımız 88. sayımızda (Şubat ayı) değerli yazarlarımızın birbirinden önemli makaleleri yer aldı.

Bu sayıda ilk olarak Ayça Tekin Koru ve N. Nergiz Dinçer “Türkiye’de Sanayi ve Hizmet Sektörleri” başlığı altında üretim ve katma-değer kompozisyonunu, imalat sanayi ve hizmetler sektörü arasındaki orantıyı Türkiye’nin geçmiş dönemlerinden itibaren örneklerle anlattılar. Editörümüz Ömer Faruk Çolak ise “Suriye Operasyonunun Türkiye Ekonomisi Üzerine Olası Etkileri” konusunu ele aldı. Güncelliğe bağlı kaldığı makalesinde, Suriye operasyonunun finansmanında parasal genişleme ve/veya borçlanma yoluna başvurulması halinde ekonomide önce büyümenin artacağını, daha sonra enflasyon oranının yükseleceğini söyleyerek Afrin operasyonunun Türkiye ekonomisinde yaratacağı durumları tespit etti. Fark Yaratanlar-Röportaj köşemizde Ercan Kesal ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Kendisi ile alakalı sohbetlerimizin yanı sıra küreselleşme, Türk halkının son 40 yıldır neden muhafazakâr olduğunu, demokrasi ve siyasal demokrasi ve cumhuriyetin nerelere gittiğini konuştuk. Elçin Doruk “İki Film İki Perspektif: Soğuktan Gelen Casus ve Elveda Lenin!; Avrupa Güvenliği ve Entegrasyonu Açısından Berlin Duvarı” makalesinde iki filmden örneklerle Soğuk Savaş sonrası oluşan düzeni, bu güçlü düzen ile Avrupa’nın yeni bir safhaya geçtiğini, SR’nin dağılması ve Berlin Duvarı’nın yıkılmasına etken olan şeyin küreselleşme olduğunu yazdı.

Ayrıca dergimizin bu sayısında Emre Kumral’ın “Şehir Hastaneleri: Yeni Bir Uluslararası Sömürü Yöntemi”, Aykut Lenger’in “Ey Yüksek Teknoloji! Geldiysen, Masaya İki Kere Vur!”, İbrahim Semih Akçomak’ın “11. Kalkınma Planı Toplantılarından Notlar”, Can Madenci’nin “Atatürk ve İktisadiyat”, Mustafa Yağcı’nın “Yükselen Finansal Teknolojilerin Ekonomi Politiği: Fintek ve Bitcoin Örnekleri”, Wolfgang Streeck’in “Gerilemeden Dönüş”, Elçin Doruk’un “İki Film İki Perspektif: Soğuktan Gelen Casus ve Elveda Lenin!; Avrupa Güvenliği ve Entegrasyonu Açısından Berlin Duvarı”, Ahmed Güner Sayar’ın “Osman Saffet Arolat’a Bir Gençlik Liderinin Anıları (1959-1974) Kitabı İçin Teşekkürlerimle, Osman S. Arolat’ın “Bir Partili Nebil Varuy’un Anlatımıyla TİP’in (1961-71) 10 Yıllık Dönemi ve Gökçe Özsu’nun “Çin’in Algoritmik İktidarı ve İdeal Yurttaş” adlı önemli makaleleri yer almaktadır, beğenerek okuyacağınızı umuyoruz. Bir sonraki sayımızın dosya konusunu “Kadının Ekonomideki Rolü” olarak belirledik. Mart ayı başına kadar yazılarınızı bekliyoruz.

Keyifli okumalar dileriz.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 20,00 x 27,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 88
Barkod : 3990000048532
Odakitap.com