YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

İnsancıl Aylık Kültür Sanat Dergisi Sayı: 339 Ekim 2018

Kolektif

İnsancıl Dergisi Yayınları

%30 indirim
14,85 TL 10,39 TL

İnsancıl Ekim 2018 Sayısından

1 Cengiz Bektaş – Bizim Sokak (Şiir)

2 Betül Çotuksöken – Felsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropontolojik Okuma 28

Kant’ın antropontolojik nitelikli felsefe yolculuğunu izlemeyi sürdürüyoruz. Bura­da daha önce dile getirdiklerimizi de dikkate alarak, Hume’un antropontolojik olana katkısı Kant’ı derinden etkilemiştir diyebiliriz. Söz konusu antropontolojik etki her varo­lanın dayanak noktasının insansal öznede kendine yer bulması olarak özetlenebilir. Ancak bu konuları derinlemesine ele alırken özellikle Locke etkisini de göz ardı etmemek bir gerekliliktir. Kant bu saptamaya Leibniz’i de ekler.

5 Yusuf Çotuksöken – Düşkırıklığı (Şiir)

6 Mustafa Günay – Felsefede Tarihsel Gelenekçilik

Ülkemizde tarihselci geleneğin kurucu fi­lozoflarından ve aynı zamanda önemli bir kültür tarihçisi olan Dilthey’ın tanınmasında Özlem’in çalışmaları belirleyici bir rol oynamıştır. Özlem, Dilthey’ı ça­ğının tinsel koşulları ve sorunları bağlamında ele alarak, modern felsefenin karşı karşıya kaldığı bu­nalıma karşı ortaya koyduğu çö­züm yollarını irdeler.

9 Hülya Köksal – Gül Ezgileri (Şiir)

10 Hasan Devrim – Adorno'nun Çağdaş Müzik Sosyolojisi

Theodor W. Adorno’nun Müzik Yazıları’nı okumadan önce, Fazıl Say’ın Yalnız­lık Kederi kitabını okumuş olmam hoş bir rastlantıydı. Osmanlı Ordusu’nda Mehteran Müziği geleneği sürerken, 1826’da Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasıyla Batı örnekliğinde yenileştirilmeye başlanan orduda, Donizetti Paşa gibi Klasik Batı Müziği temsilcilerinin askeri marşlar dönemi başlamıştı.

16 Remzi Çatak – En Eski Cürüm (Şiir)

17 Berrin Taş Hep Yolda

18 Eylül 2018...Şimdi yine hastanedeyiz. Camdan ağaç­lara yeşilliklere bakıyorum. C.G. uyuyor. Sıkıntılı bir uyuma bu. Geçecek bu biliyorum. Geçecek o pırıl pırıl bilinciyle yine kitaplarının arasına dönecek. Gözlerindeki sorun nedeniyle okuyamamak onu çok üzdü. Cen­giz Gündoğdu kitaplar arasında yaşamazsa olmaz. Yaşayamaz. Zaman çabuk geçsin. Yaratıcı yaşamına dönsün.

21 Nusret Karaca – Özlem (Şiir)

22 Sevinç Keremoğlu – “Sevgiyle donanmalıyız” Bu Sözün Işığıyla Güzelleşebilir Bir Kent

Yanına yaklaştım, bakıştık bir süre. İçime çektim kokusunu. Yemişleriyle duruyor kar­şımda. Çocuklar tırmanıp sevip okşasınlar, yesinler diye. En azından çocukluğumda böyleydi. Şimdi, şehrin ortasında yapayalnız bir ağaç. Kim bilir kaç zeytin, defne, limon ağacıyla yarenlik etmiş, mutlu bir ağaçtı da biz, dostlarını birer birer aldık elinden ve kim bilir kaç çocuk sevincinin çığlıklarından, sa­rılmalarının içtenliğinden yoksun bıraktık. Kendi şehir yalnızlığımıza ekledik onu da...

25 Adnan Özyalçıner – Sennur'la Konuşmalar 12

“Sennur Sezer Kitabı/Sevdadır Geceyi Kısaltan” senin yeni kitabın. Kapağında güzelim resimlerinle çıkan, üçüncü mü, dör­düncü mü ne bu kitabın. Sen gittikten sonra, arkandan seni seven, çok seven yazar, şair dostlarının, arkadaşlarının -en başta benim elbet- yazdıkları/yazdıklarımız. Daha önce söylemiş miydim bilmiyorum. Mustafa Köz topladı sana yazılanları.

28 Mehmet Ercan – İçeride (Şiir)

30 Ali Taş – Yeni Şiirler Antolojisi

S’imge Kültür Edebiyat Seçkisi olarak hazırlanan kitap, şiirleri dergilerde yayınla­nanlarla, yazmaya yeni başlayanları buluş­turmuş. S’imge Şiir Kulübü’nün hazırladığı kitap, ikibinli yılların başlarında yaşamını yi­tiren Necati Cumalı (1921-2001), Ece Ayhan (1931-2002), Mahzuni Şerif (1938-2002), Adnan Yücel (1953-2002), Melih Cevdet Anday (1915-2002) ve Zafer Ekin Karabay (1975-2002) gibi altı şairi şiirleriyle anarak giriş yapılmış. Doğum tarihi sıralamasıyla 101 kişinin, (ustalarla 106).

40 Müslüm Kabadayı – Yazarın Gerçek(çi)liği

Yaşar Kemal ve Ayla Kutlu’yu birbirin­den habersiz bir noktada buluşturan yazar gerçek(çi)liğine dikkat çekmek istiyorum bu yazımda. İkisini de tanıma olanağı bulduğum edebiyatımızın yüz akı Yaşar Kemal ve Ayla Kutlu’yu buluşturan noktada beliren kişi ise Mehmet Çan’dır. Özellikle genç ku­şak için onu kısaca tanıtarak konuya giriş yapayım.

43 Mustafa Özmen – Murtaza Okuması (2)

Murtaza’nın İsmet Paşacı oluşunun nedeni bu kadar basittir. Vefa borcu. Onları çan sesinden, ezan se­sine getirmesi yeter de artardı bile. Bir acı kahvenin kırk yıl hatırı vardır da. Onları ezan sesine kavuşturan İsmet Paşa’nın hiç mi ha­tırı yoktur. Hele Demokrat Parti’ye üye olan göçmenlere karşı daha çok kızgındır. Hiç mi İsmet Paşa’nın hatırı yoktur. Murtaza’nın CHP’liliği, İsmet Paşa’ya olan saygısından ötürüdür.

49 Seçkin Zengin – Şair Gülsüm Cengiz’le Söyleşi

56 Niyazi Çalı – Toplantı Odası (Öykü)

Toplantı başlamak üzereydi. Yardımcı­lar, müdürlerine yaptıkları çalışmaları hazır etmeye çalışıyorlardı, aceleyle. İnsan kay­nakları müdürü, muhasebe müdürü, diğer bölümlerin müdürleri ile onların birer yar­dımcıları katılacaktı toplantıya. Bu toplan­tıda şirketin genel durumu gözden geçirilip yapılacak zam oranları belirlenecekti. Hem kendilerinin hem de beraber çalıştıkları in­sanların durumları belli olacaktı. Herkesin son bir aydır bu toplantıya hazırlanmasına karşın herkes eksik bir şeyler olma olasılığını aklına getirdiğinde ne yapacaklarını bi­lemiyorlardı.

59 İnsancıl’a Mektup (Nursen Ural)

62 Bize Gelenler

63 Cengiz Gündoğdu – Kırk Kuşağı Rıfat Ilgaz

Toplumcu Gerçekçi Kırk Kuşağı şair­leri dendikte Rıfat Ilgaz, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Mehmet Başaran, Ahmed Arif, Ömer Faruk Toprak, A. Kadir... şimdi bun­ları niye söyledim. Toplumcu Gerçekçi Kırk Kuşağı şairleri... hapisler... sürgünler bir yana 1946’dan 1961’e kadar Türkiye’de susturuldular.

 

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 18,50 x 27,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 64
Barkod : 3990000047835
Odakitap.com