YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Insight Turkey Vol: 19 No: 1

Turkey’s Foreign Policy: Reform or Reset

Kolektif

Seta Yayınları

%30 indirim
25,00 TL 17,50 TL
3 adet stoklarımızda

Yayın hayatının 19. yılına giren Insight Turkey dergisinin bu yılki ilk sayısı; Türkiye Dış Politikası ‘Turkey’s Foreıgn Policy’ dosyasıyla yayında!
Yayımlanmaya başladığı ilk sayıdan itibaren konuları farklı bir perspektifle ele alan yazıları büyük ilgi ile takip edilen Insight Turkey dergisi 19. yılının ilk sayısında Türkiye dış politikasına ve değişen dış politika perspektifine geniş yer verdi.

Dosya konusunun ilk yazısı; yorum bölümünde yayımlanan yazısıyla Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’na ait. “Süregiden Kargaşalar Zamanında Türk Dış Politikası” başlığı ile kaleme aldığı yazısında; Türkiye’nin ve dünyanın 2016 yılında yaşadığı fırtınalı süreci özetledikten sonra Türkiye’nin yürüttüğü insani yardım, uluslararası işbirliği süreçleri ve uluslararası alanda yeni bir politika inşasının imkânı üzerinde duruyor.

Son dönem Türk dış politikasını “inisiyatif alan ahlaki realism” olarak nitelendiren Fuat Keyman; Türkiye’nin değişen parametrelere göre geliştirdiği önleyici siyasi hamleleri ele alıyor. Malik Müfti ise; Irak ve Suriye’de yaşananları, bugüne nasıl gelindiğini ve Türkiye’nin bölgede yürüttüğü siyaseti, PKK/PYD terör örgütüne karşı yürütülen operasyonların Türkiye siyasetine yansımalarını aktarıyor.

Türkiye-Amerika ilişkilerinin temel parametrelerini ele alan Çağrı Erhan ve Efe Sıvış; Türkiye ve ABD ilişkilerindeki işbirliği ve gergin dönemleri inceleyip “müttefik ülke” tanımını sorguluyorlar. Meltem Müftüler-Baç, kendi iç siyasetinde yaşadığı sorunlar dolayısıyla Avrupa Birliği’nin son dönemde Türkiye ile yaşanan gerginlikleri incelemektedir. Gareth Winrow ile Volkan Ş. Ediger ve Duygu Durmaz; Türkiye ve Rusya enerji ilşkilerinden hareketle, Türkiye ve Rusya’nın son yıllarda yürüttükleri dış politika hamlelerini ele alıyor. Edith Harxhi ise 1990’lı yılların başından bugüne Türkiye’nin Balkan politikasının genel bir muhasebesini yapıyor.

Kapak konusunun son yazısı ise; siyasal söylemleri yurt içinde ve yurt dışında geniş bir kesim tarafından takip edilen Necmettin Erbakan ve Sezai Karakoç’un siyasi ve entelektüel bakış açılarını yansıttıkları Türk dış politikası değerlendirmelerini inceleyen Alessio Calabrò’ya ait.

Dosya konusu dışında; Kolombiya hükümeti ile FARC arasındaki barış sürecinde silahlı kuvvetlerin oynadığı rolü ve süreç sonrasında yapılması gerekenleri ele alan yazısı ile Kolombiya Genelkurmay ikinci başkanı Juan Guillermo García Serna ile Suriye krizinde en önemli cephelerden birisi olan Halep’te gelinen süreci ve Suriye düğümünün çözülmesi için olası çözüm modellerini eksi ve artıları ile dile getiren David W. Lesch okuyucularla buluşuyorlar.

Keyifle okuyacağınızı düşündüğümüz, Insight Turkey dergisinin son sayısını ilgilerinize sunuyoruz.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2017
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 17,50 x 25,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 248
Barkod : 3990000047319
Odakitap.com