YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Insight Turkey Vol: 22 No: 1 Winter 2020

Kolektif

Seta Yayınları

%30 indirim
25,00 TL 17,50 TL

“The Ordeal of the Century (Yüzyılın Çilesi: Filistin)” başlıklı Insight Turkey Dergisinin Yeni Sayısı Çıktı!

Türkiye’nin önde gelen akademik dergilerinden biri olan Insight Turkey, 2020 yılının ilk sayısında İsrail-Filistin sorununun mevcut durumu ve bu sorunla ilgili bir anlaşma olup olmayacağı konusunda kapsamlı bir çerçeve sunmayı amaçlıyor.

Bu nedenle “Yüzyılın Çilesi” başlığını alan bu sayımız, alanında önde gelen uzmanların katkılarıyla birlikte, İsrail-Filistin meselesinin farklı bakış açılarına ve boyutlarına odaklanırken, sorunla ilgili farklı konuları da tartışmaktadır.

Derginin yorumlar bölümünde, Mescid-i Aksa İmamı İkrime Said Sabri, Müslümanları Beytülmakdis ve Filistin topraklarına neyin bağladığının altını çizerek, Beytülmakdis’in önemini anlatmaktadır. Galia Golan İsrail ve Filistin arasındaki engellere olduğu kadar barış olasılıklarına da değinirken, Victor Kattan İsrail’in illegal yerleşimlerini ve Batı Şeria’daki işgallerini incelemektedir. Ian Lustick ise her iki taraf arasındaki müzakerelerin doğasının altını çizerek İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli çözüm ihtimalini tartışmaktadır.

Araştırma makalelerimiz arasında ise, Ran Greenstein insanlığa karşı “özel tipte bir ayrımcılık” suçu olarak tanımladığı İsrail’in Filistinlilere uyguladığı politikaları incelemektedir. Elia Zureik, Siyonist hareketin ve daha sonrasında da İsrail devletinin bağımsız bir Filistin devleti hayalini öldürmek için çalıştığı Filistin’deki İsrail yönetimi uygulamalarını analiz etmektedir.

Bu makalelere ek olarak; Türkiye Maarif Vakfı’nın eğitimin uluslararasılaşmasına yaptığı katkı, Balkan ülkelerinin bugünlerde karşı karşıya oldukları sorunlar ve Körfez Krizi gibi birtakım konulara yer veren yazılar da bu sayımızda yer almaktadır. Umuyoruz ki, son sayımız okurlarımız için ilgi çekici ve aydınlatıcı olacaktır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 17,50 x 25,40 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 272
Barkod : 3990000000119
Odakitap.com