YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Japon İşgaline Karşı Savaşta Kahraman Bir Savaş Muhabiri Fang Dazeng

Recollecting On An Episode İn History, Remembering A Returned National Hero, Treasuring Fang Dazeng - A War Correspondent’s Stories

Feng Şuesong

İpekyolu Kültür Edebiyat

%35 indirim
49,00 TL 31,85 TL

Kitap 920 adet orijinal fotoğraf içeriyor. Çektiği özel fotoğraflar ve yazdığı haberlerle Çin’i Ayağa Kaldıran Savaş Muhabiri Fang Dazeng, Savaşta Kaybolan ve Yeniden Keşfedilen Yurtsever Bir Gazeteci.

Yayınevimiz çeşitli dillere çevrilmiş olan bu çarpıcı eseri, Çin tarihinin az bilinen önemli bir sayfasını Türkiye okurlarına sunmak amacıyla hazırladı. Faşizmi kuran ve Asya’da yayılmacılığa girişen Japonya 1931 yılından itibaren Çin’i işgal etmeye başlar ve adım adım işgal alanlarını genişletir. Dönemin Çin Hükümeti 1937’ye kadar teslimiyetçi bir politika izler ve halkın direnişini teşvik etmez.

İşte, kitabımızın genç kahramanı Fang Dazeng bu tarihsel koşullarda yüreği yurtsever duygularla dolu bir aydın olarak fotoğraf makinesi ve kalemi ile çeşitli büyük gazetelerde savaş muhabiri olarak çalışmaya başlar. Birçok araştırmacı bu gözü pek muhabiri Çin’deki, “Robert Capa” olarak değerlendirmiştir. Fang Dazeng Pekin’de küçük burjuva bir ailede büyümüş, Fransızca eğitim veren bir okulda ekonomi bölümünden mezun olmuş, ergenlikten itibaren fotoğraf sanatına eğilmişti.

Fang Dazeng, 25 yaşında hayatının en değerli haberini yaptıktan 70 gün sonra henüz bilinmeyen bir biçimde kayboldu. Genç yaşında Çin’in en başarılı üç savaş muhabiri arasına girmişti. Dört yıl içinde tüm savaş ve işgal bölgelerini gezerek 20 bin kilometre yol yapmış ve halkın gerçek durumunu yansıtan binlerce fotoğraf çekmiştir.

Fang Dazeng’in bayraklaşan haberi ve fotoğrafları Çin ordusunun Pekin Marko Polo Köprüsü’nde Japon saldırganlarına karşı direnişini konu almıştı. Bu haber tüm Çin halkını ayağa kaldırmış ve ülkede topyekûn ulusal direnişin fitilini ateşlemişti. Dünyanın önde gelen dergi ve gazeteleri, haber ajansları Marko Polo Köprüsü direnişinin haberini ve fotoğraflarını, Fang Dazeng’in ismini vererek yayınlamışlardı.

Bu kitabın yazarı olan Feng Xuesong, 15 yıl süren bir araştırmadan sonra bu değerli gazetecinin hayatını ve çalışmalarını gün yüzüne çıkardı, Fang Dazeng’in yaşamı boyunca çektiği fotoğrafları bir araya topladı. Okuyucularımız bu kitapta bu orijinal fotoğrafları aynen görebilecektir.

Feng Xuesong’ın hazırladığı Fang Dazeng belgeseli televizyonlarda yayınlandı, Çin’de ve tüm dünyada büyük ilgi gördü ve ödüller aldı. Yazar, Çin ve Amerikan üniversitelerinde onlarca konferansa davet edildi.

Çin'de yaşayan Amerikalı soul müzik sanatçısı Eric Allen de Çinli savaş muhabiri Fang Dazeng'in hikayesinden etkilenenlerden biriydi. Fang Dazeng'in hikayesini öğrenen herkes gibi müzisyen Eric de Fang’ın cesur gazeteciliğini “efsanevi” olarak değerlendirmiş ve onun adına “Bekleyen Kadın” adında bir şarkı bestelemiş, şarkının sözlerini de kendi yazmıştır. Bekleyen kadın, Fang Dazeng’in annesi ve kız kardeşi idi. Bu kadınlar son nefeslerine kadar kahramanımızın eve dönüşünü beklemişlerdi.

Çin’in Japonya’ya karşı direnişi ve Japon saldırganlığını alt etmesi, tüm dünya ve Çin için büyük bir demokratik kazanım olmuş, Çin’in daha sonraki gelişmesinde tayin edici bir rol oynamıştır. Çin halkı bu savaşta 15 milyon vatandaşını kaybetmiş, ekonomisi, tarımı ve toplumsal yaşamı harap olmuştu. Okuyucularımız bu kitapta verilen 1000’e yakın mükemmel fotoğrafta hem bu parlak gazetecinin yaşam hikayesini hem de Çin’in o günlerdeki yaşamını görme fırsatını elde edeceklerdir.

Bu kitabın Çin’in Türkiye’de daha gerçekçi bir şekilde tanınmasına katkıda bulunmasını umut ediyoruz.

Editör: Ozan Eray Gökçin

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2021
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 15,60 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 308
Barkod : 9786057693525

Kategoriler

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Deniz Kızılçeç

Odakitap.com