YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Japon

Medeniyete Yön Veren Uygarlıklar

Ahmet Seyrek

Maviçatı Yayınları

%50 indirim
16,00 TL 8,00 TL

Bununla birlikte heyet, 1845’lere kadar 150 nüfuslu bir köy olan San Francisco’nun 30 seneden az bir zaman zarfında ne ölçüde geliştiğine hayran kalmıştı. Böylesi bir gelişimi kendi ülkelerinde de görmeyi arzulayan heyetin raporundaki “Ülkedeki değişiklikler o kadar büyük ve muhteşem ki… Önümüzdeki otuz yılda nasıl bir değişim göreceğimizi hayal etmeliyiz. Varacağımız sonuç, sığ düşünceli ve kısa görüşlü, kötü düşünülmüş eylemler üzerinden geçici zaferlere ulaşmaya çabalamak yerine; iyi düşünülmüş uzun menzilli planlamayla kalıcı çözümler üretmemize bağlıdır” ifadeleri, Japonların nasıl kararlı bir şekilde görevlerini ifa ettiklerinin bir göstergesidir.

Raporda sık sık ziyaret edilen ülke sakinlerinin özelliklerine yer verilmiş ve Doğu halklarıyla karşılaştırılmıştır. Örneğin rapora göre, İngiltere gücü ve zenginliğiyle dünyada nam salan bir devlettir. Bunun sebebi olarak da İngilizlerin kendine güvenen, hukuku gözeten ve kurallara riayet eden bir millet olması gösterilmiştir. Aynı zamanda, Doğu ile Batı insanlarının birbiriyle neredeyse taban tabana zıt oldukları ifade edilmiştir. Rapora göre Batılılar, sosyal etkinliklere son derece meyilliyken Doğulular bundan kaçınmayı yeğlerler. Batılılar, küçük kasabalarda bile halka açık bahçeler inşa ederken, Doğu’da insanlar bahçeleri özel mülklerinde yaparak içeride kalmayı tercih eder. Ayrıca, Doğu insanı servet meraklısı değildir ve ticareti birincil bir mesele olarak görmezler. Bunun sebebi, rapora göre, Batılılar pozitif bilime ve akılcılığa vurgu yaparken Doğuluların soyut bilimlere önem vermesidir.

Rapor, Japonya’nın bilim ve üretim yönünden geride kalmasını, Avrupalılarla karşılaştırma yaparak anlatmıştır. Rapora göre Avrupalılar, Japonlara göre donuk ve sıkıcı bir karaktere sahip olduklarından meseleleri titizlikle düşünürler. Böylelikle, imkânsız gibi görülen şeyleri bile başarabilmişlerdir. Japon halkı ise pratik zekâya sahip insanlardır, ancak gelişim gösterebilmek için gereken sabırdan yoksundurlar...

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2020
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 158
Barkod : 9786052945223
Odakitap.com