sadsad x
asdasd

Kadıköy Life Temmuz ve Ağustos 2020 Sayı: 94

Kadıköy Life Dergisi Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Yaklaşık bin yıl önce meydana gelen bir depremle sular altında kalan batık İstanbul adası Vordonisi, Kadıköy Life Dergisi’ne kapak oldu. İstanbul’un bilinmezlerle dolu bu onuncu adası her ne kadar “Manastır Kayalıkları”, “Bostancı Çöken Ada” ve “Höreke” adlarıyla bilinse de esas ismi Vordonisi.

  Patriklerin Güç Mücadelesine Tanıklık Etti…

  Tıpkı diğer adalar gibi Bizans döneminde sürgünlere ve din adamlarına ev sahipliği yapan Vordonisi Adası’nın en önemli yapısı ise manastırı. Bugün Küçükyalı Arkeopark’ta bulunan manastır yapılarıyla benzerlik gösteren Vordonisi Manastırı, Patrik Photios’un yaratımı. Patriklerin güç mücadelesine tanıklık eden Vordonisi, dönem dönem kâhin ve büyücülerin de kaçış noktası olmuş.

  Katolik Ve Ortodoks Ayrılığı
  Vordonisi’de Başladı…

  Şimdilerde bilimsel çalışmaların da sürdüğü adayı geçmişten bugüne değerlendirdik. Araştırmacı-Yazar Yonca Alpan, ulaşılan kaynaklar doğrultusunda adanın tarihini gözler önüne sererken, Katolik ve Ortodoks ayrılığının ilk adımlarının Vordonisi’de atıldığına değindi. Yaptığı haberlerle Vordonisi konusunda farkındalık yaratılmasını sağlayan gazeteci ve aynı zamanda bir dalgıç olan Gökhan Karakaş ise, adayı yeniden gündeme getirme süreçlerinde yaşadığı zorlukları aktardı.

  Deniz Turizmine Kazandırılacak…

  Vordonisi Adası’nda bilimsel çalışmalar başladıktan sonra desteklerini esirgemeyen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, Vordonisi’nin deniz turizmine kazandırılması adına çalışmalarının sürdüğünün altını çizdi. Tabii tüm bunları konuşurken Vordonisi’ye dair bilimsel çalışmalar yapan Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü hocalarından Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Bilir ve Kocaeli Müze Müdürü Serkan Gedük’ün detaylı analizlerini de Kadıköy Life sayfalarına taşıdık.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Temmuz 2020
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 21 x 29.7 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 100
  Barkod : 3990000026122

  Katkıda Bulunanlar

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.