YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Kadın Doğurganlık ve Fertilite Kontrolü

Nevin Akdolun Balkaya, Sevgül Dönmez

EMA Tıp Kitabevi

%30 indirim
112,50 TL 78,75 TL 3 iş gününde temin

Günümüzde yedi milyarı aşan dünya nüfusunun neredeyse yarısını kadınlar oluşturmak­tadır. “Kadınlık” ve “kadın” öncelikle bir niteliktir. Kadınlar hem toplumsal hem de eko­nomik yaşamın çok önemli bir parçasıdır. Kadınlar, her şeyden önce kendilerini anne ve eş olarak görmek üzere yetiştirilirler. Ayrıca kadınlar, aile ve toplumun yaşam koşullarının iyileştirilmesinde ve nüfusun yeniden üretiminde çok önemli roller üstlenmektedirler.

Kadının üreme deneyimleri ile ilgili olan doğurganlık yeteneği, nüfusun büyüklüğü­nü, artışını ve yapısını belirleyen, kadının statüsünü ve toplumun sağlık düzeyini etkileyen önemli bir kavramdır. Doğurganlık, bilinçli olarak düzenlenmediğinde hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkileyecek riskli gebelikler ve istenmeyen gebelikler ortaya çık­maktadır.

İstenmeyen gebelikler, aile planlamasının karşılanamayan gereksinimini ifade etmekte­dir. Aile planlaması, bir ülkenin geleceğine katkı sağlayacak en düşük maliyetli yatırımlar­dan biridir. Ekonomik kalkınma, anne ve çocuk sağlığı, eğitim ve kadınların güçlendirilme­sini kapsayan bir dizi potansiyel fayda sunmaktadır.

Bu kitap içeriğinde, kadın, doğurganlık ve doğurganlığın düzenlemesinde en önemli hiz­met olan aile planlaması yöntemlerinin güncel ve kapsamlı bilgilerine yer verilmiştir.

Bu kitap, hemşireler, ebeler, hekimler ve bununla birlikte hemşire, ebe ve hekim öğren­ciler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarına yardımcı olması için hazırlanmıştır. Ayrıca kitap, sağlık bilimleri bölümleri lisans ve lisans üstü müfredat programında kadın sağlığı ile ilgili dersleri de destekler nitelikte hazırlanmıştır.

Kitabın bu zengin içeriğinin ortaya çıkmasında özveriyle çalışan tüm yazarlarımıza ve Ema Tıp Yayınevi’ne teşekkürlerimizi sunar, sağlık bilimleri öğrencileri ve bu alanda çalı­şan ebe, hemşire, hekim olmak üzere tüm meslektaşlarımıza yararlı olmasını diler, saygılar sunarız.

Muğla, Ocak 2021
Dr. Sevgül Dönmez

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mart 2021
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 16,00 x 24,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : Kuşe
Sayfa Sayısı : 378
Barkod : 9786257849180
Odakitap.com