sadsad x
asdasd

Kadının Yaşam Hakkının Korunmasında İdari Kolluğun

Murat Buğra Tahtalı

Adalet Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Kadının yaşam hakkının korunması meselesi, ülkemizin en ciddi problemlerinden biri olup, bunun önündeki en önemli engel, toplumsal cinsiyet algısıdır. Ülkemizdeki kadınların çoğu bu algıdaki sorunlar yüzünden toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalmakta, yeterli önlemin alınmaması halinde ise şiddetin özel görünüş hali karşımıza çıkmakta, başka bir deyişle kadının yaşam hakkı ihlal edilmektedir.

  Anayasamız bu konuda devlete (idareye) pozitif ve negatif yükümlülükler yüklemiştir. İdare ise bu yükümlüğü, özel yetkilerle donatılmış olan idari kolluk vasıtasıyla yerine getirmektedir. İşte bu toplumsal ihtiyacın bir getirisi olarak 6284 Sayılı “Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Hakkında Kanun” ve bu kanunun uygulama yönetmeliği yürürlüğe girmiştir.

  Elinizdeki bu çalışma, toplumsal cinsiyete dayalı şiddete maruz kalan kadınların yeni bir hayat kurmaları ve yaşam hakkının güvenceye alınması için mevzuattaki hükümlerin incelenmesi, uygulamadaki eksikliklerin tespiti ve çözüm önerileri sunmak için, 6284 Sayılı Kanun’da idari kolluğun başı sıfatıyla mülki amirlere verilen yetkileri incelemek amacıyla kaleme alınmış ve kadının yaşam hakkı ile idari kolluğun bu hakkın korunmasındaki rolünü birleştirerek çözüme varmayı amaçlayan, idare hukuku alanında kadının yaşam hakkını konu alan ve Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümü’nde 28.02.2018 tarihinde jüri önünde sunulan doktora tezinin, güncellenmiş ve geliştirilmiş halidir.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Kasım 2019
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Sayfa Sayısı : 240
  Barkod : 9786053009054

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Murat Buğra Tahtalı

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.