YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Kırklı Yıllar 5 İfşa Ediyorum / Savcı Konuştu Söz Sanığındır

Türkiye'de Komünizm ve Irkçılık

Kazım Alöç, Mihri Belli

Tüstav İktisadi İşletmesi

%30 indirim
50,00 TL 35,00 TL
1 adet stoklarımızda

"İfşa Ediyorum" Türkiye'de Komünizm ve Irkçılık

Savcı Konuştu Söz Sanığındır

"Kırklı Yıllar" dizisinin son sözünü oluşturan Beşinci Cilt'de Sıkıyönetim Savcısı Kâzım Alöç'ün "İfşa Ediyorum" yazı dizisi ile eklerini ve 1945 ile 1953 Davalarının önemli sanığı Mihri Belli'nin "Savcı Konuştu Söz Sanığındır" yanıt bröşürünü sunmaktayız.

"Kırklı Yıllar" Belge dizisi çok önemli bir tarih diliminde Türkiye'de Komünist hareketin gelişmesinin evrelerini, bu evrelerin belgelerini sunmaktadır, yorum yok denecek derecede azdır, bu da dizinin niteliği ile doğrudan doğruya bağlantılıdır. İlk dört cilt brüt belgeleri, dönemin düğüm noktalarını okurlarımıza sunmaktadır, olsa olsa ciltlerin sonunda olaylarla ilgili bazı kişilerin anılarından parçalar yer almaktadır. Beşinci cillte ise dönemin kilidini veren, Askeri Savcısının karalama amaçlı anılarını ve de dönem -dördüncü cilt hariç- çok önemli bir sorumlusu çok tutarlı yanıtlar vermektedir, böylece sadece bir kötüleme süreci sunmayarak, bu kötülemelere yetkili bir yanıt da vermiş olduk.

Bu cildin bir önemi daha vardır, bu da "Kırklı Yıllar"ın ilk dört cildinde söz edilmeyen 1947-1950 dönemimi kapsamasıdır. Savcı K. Alöç de aslında bu dönemi kişisel anı olarak bilmediği halde genel bilgileri ile fikir yürütmüş, 1953 davası sanığı olan Mihri Belli ise o dönemde yurt dışında olduğu halde, sanığı olduğu davayı ve 1950-1951 dönemini pek iyi bildiği için gerekli bulduğu yanıtı vermiştir.

1953 kök sökme davasının oluşması büyük ölçüde "Kırklı Yıllar" kapsamına girmektedir. Ancak konunun çözümü ve Dava "Ellili Yıllar" dizisinde verilecektir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Eylül 2006
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 312
Barkod : 9789758683567

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Bülent Aydın

Derleyen
Rasih Nuri İleri

Odakitap.com