YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Kırmızı Fare

Ali Rıza Aksın

Ozan Yayıncılık

%40 indirim
25,00 TL 15,00 TL
4 adet stoklarımızda

Bu kitapta, Ali Rıza Aksın bir diyalog ve dil ustalığı sergiler. Karakterleri yazmaz, adeta onları çizer gözlerinizin önüne getirir. Görürsünüz bütün Alevi köylerini, kasabalarını. Çarşılar, küçük çocuklar, tarlalarda çalışan kadınlar. Ve de devrimci Maraşlı gençler...

Kırmızı Fare, edebi kriterlere göre Maraş’ı içerden anlatan ilk anı-romandır. Gerçek bir hayatı anlatır. Türkiye’nin yakın zaman acısının bu karanlık sayfasını, Alevilerin içinde yaşadığı azınlık korkusunu hayatın doğal seyri içinde verir.

Maraş’ın bir yanı Yaşar Kemallerin Çukurova’sıdır, bir tarafı Kürt coğrafyası, bir yanı Türkmen yaylalarıdır. Eskiden Ermenisi, Rumu da yaşardı ya, şimdi ağıtı dahi kalamamıştır onların. Bu zenginlikten iyi edebiyat çıkmaz mı?

- Haydar Karataş

Bu kitabın yazarı, Türkiye’nin yalnızca onlu sayılarla ifade edilebilecek yıl kadar yakın bir tarihinde, yaşadığı şehrin vebalı gruplarının bir bireyidir. Çocukluğunun ve gençliğinin geçtiği, anılarını, umutlarını, arkadaşlarını, yoldaşlarını ve iç dünyasındaki tüm kendine özgü değerleri biriktirdiği Maraş’tan, bilinen Maraş olayları sonrasında ayrılmak zorunda kalmış ve nerdeyse yaşamının büyük kısmını mülteci olarak yaşamaya mahkûm edilmiştir.

Yazarın; anılarını yazarken, devrimci bilincinden, yaşadığı ve içinde bulunduğu etnik kimlikten ve yaşadıklarının şimdiye kadar kendisine kazandırdığı bilgi ve bilinçten kopmadan kalemini kullanması ve Türkiye tarihinin önemli bir kesitini anlatması kitabını değerli hale getirmiştir.

- Mustafa Demir

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Haziran 2014
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 384
Barkod : 9786054723393

Katkıda Bulunanlar

Odakitap.com