YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Kökenler: Yaratılışın Bilimsel Öyküsü

Jim Baggott

Kolektif Kitap

%30 indirim
55,00 TL 38,50 TL
11 adet stoklarımızda

Evren nasıl oluştu? İlk madde ne zaman meydana geldi? Galaksiler, yıldızlar, güneş sistemleri hangi süreçlerle ortaya çıktı? Canlılığın kökeni nedir? İnsan olmak ne anlama gelir?

İnsanlık tarihi boyunca yaratılışla ilgili çok farklı hikâyeler anlatılagelmiştir. Jim Baggott Kökenler’de yaklaşık 14 milyarlık bu öyküyü günümüzün bilimsel anlayışı ve birikimi çerçevesinde ele alıyor. Uzamın, zamanın, kütlenin, enerjinin, ışığın, galaksilerin, Güneş’in, Dünya’nın, yaşamın ve en nihayetinde Homo sapiens’in oluşumuna uzanan büyüleyici bir yolculuğa çıkıyor. Kozmoloji, jeoloji, evrim, antropoloji ve nörobilimdeki çağdaş düşünceleri bir araya getirerek varlığımızın kökenlerine dair bildiklerimizi haritalandırıyor ve henüz bilemediğimiz karanlık noktalara işaret ediyor. Bir bakıma yıldız tozlarından yaratılan insanın yıldızları yaratan müthiş tekillikten bugüne olup bitenleri anlamak için gösterdiği destansı çabayı özetliyor.

“Kökenler gerçekten ‘bizim’ hakkımızda bir kitap. Üzerinde yaşadığımız dünyanın nasıl oluştuğunu, yaşamın nasıl başlayıp evrilerek bizi meydana getirdiğini, bizim hikâyemizi anlatıyor. Kökenler’de sorgulanmamış olguları çoğunluğun açıklamalarından, kuşku uyandıran yorumlardan, safi spekülasyonlardan ayırmaya çalıştım. Bu kitap, bildiğimizi ve açıklayabildiğimizi düşündüğümüz şeylere dair net, dengeli ve (umarım) önyargısız bir bakış açısı isteyen okurları hedefliyor. Yaratılışın bilimsel hikâyesinin ‘kabul edilmiş’ ya da ‘resmi’ bir versiyonu bulunmuyor; fakat olsaydı, muhtemelen elinizdeki kitaba benzeyen bir şey olurdu.”

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2018
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 15,00 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 464
Barkod : 9786055029845

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Sanem Erdem

Kapak Tasarım
Deniz Akkol

YORUM

YORUM FAYDALI OLDU TEŞEKKÜRLER

F
Feride Cengiz  -   09.10.2019

Büyük patlamadan günümüze tüm öykümüz bu kitapta. Hele lise düzeyinin biraz üstü FKB bilginiz mevcutsa kitabı okurken gayet aydınlatıcı doyurucu bilgiler ediniyorsunuz. Yalnız belirtmem lazım tüm öykü 550 milyon yıl öncesine kadar biraz tekdüze ilerliyor hissi veriyor olsa da, 550 miiyon yıl öncesinden günümüze kadar olan anlatım heyacanlı okuması zevkli bir final yapıyor.

M
Mehmet Ali Alkan  -   14.01.2019
Odakitap.com