YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Kriz Üçgeninde Türkiye

Ortadoğu, Avrasya ve Kıbrıs Yazıları (1997-2007)

Mehmet Hasgüler, Bülent Uludağ

Ağaç Kitabevi Yayınları

%27 indirim
19,00 TL 13,87 TL
Stoktan Teslim

Özellikle 1960'lar sonrası dönemde dünya politikasının yeni bir biçim almaya başlaması, 1980'lerin sonunda Soğuk Savaşı'ın bitişiyle birlikte uluslararası ilişkiler disiplinin buzları çözüldü; yepyeni dinamiklerin getirdiği bir konu bolluğu ile karşılaşıldı. Bu kitapta yer alan çalışmalar büyük ölçüde böylesi bir hareketli ve içerik zengini bir dönemin ürünüdürler.

Bu çerçevede kitaptaki makalelerin büyük kısmı, Türkiye'nin yakın çevresi olan Orta Doğu ve Kafkasya başta olmak üzere, Avrasya ile Kıbrıs ve Türk-Yunan İlişkileri konularını ele almıştır. Bununla birlikte, Avrupa politikaları, İslam dünyasındaki mezhep ilişkileri, Uzak Asya'daki gelişmeler, Türk ulusal tarihine ilişkin analizler de, ana merkezi dış politika olan bu yazıların yan ürünleri olmuşlardır.

Kitabın içeriğine bakıldığında, tüm bu yazıların bir araya getirilmesinde iki amacın olduğu görülecektir.

1- Uluslararası ilişkiler bölümü öğrencileri için farklı uzmanlık derslerinde kullanabilecekleri bir aktüel bilgilendirme ve referans kaynağını oluşturmak.

2- Bu makalelerin tamamında öne sürülen orijinal görüşlerin topluca ruhunu oluşturacakları bir kaynağın politika literatürüne sokulmasıyla, Türk halkının dış politika üzerindeki bilinçlenme mücadelesine katkı sağlamak.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Mayıs 2008
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 436
Barkod : 9789759044435

Katkıda Bulunanlar

Editör
Erhan Güngör

Kapak Tasarım
Mehmet Bakır Mayruk

Odakitap.com