YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

"Krupp'un" Bitmeyen "Balkan Savaşı" Sürgün ve Soykırım

Birinci Dünya Savaşı'nın 100. Yılında Alman Dışişleri Belgelerinde

Serdar Dinçer

Favori Yayınları

%10 indirim
30,00 TL 27,00 TL
Stoktan Teslim

Birinci Dünya Savaşı sadece "uzak" Avrupa'da, Balkanlar, Türkiye ve Ortdaoğu tarihinde başta ermeniler olmak üzere her birimizin ailesinde kalıcı izler bırakan savaştır ve ondan sonra gelen acıların, sürgün, soykırım ve savaşların da "anasıdır." Balkan Savaşı bu büyük savaşın üvertürünü oluşturur. Bu savaşı Aram Andonyan ve Troçki'nin büyüt yapıtlarının da yardımıyla bu kitapta anlatmaya çalıştık.

Bu kitao Balkan halkları ve Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaş'ına nasıl sürüklendiklerini alman silah tekelleri ile alman- türk millitaristlerinin ulusalcılığın bu "sürüklenişteki" belirleyici rolünü yüzlerce belge ile gösterme yçnünde bir çaba. Bunun için Alman Dışişleri Politik Arşiv'ndeki İstanbul, Atina, Sofya, Belgrad, Çetinye, Viyana, Paris, Petersburg, Londra ve Girit'teki diplomatlardan gelmiş ve önemli bölümü Türkçe'de henüz yayımlanmamış 1500'ün üzerinde belge değerlendirilmiştir.

Birinci Dünya Savaşı'nın patlatılmasında en belirleyici rolü oynayan alman militarizminin ve onun "kadim türk dostlarının" kanl izleri günümüze dek geliyor. Bunu ve dünyamızın "Balkanlaştırılması" sürecini son yıllarda Almanya'da büyük yankı uyandıran barış kitaplarının da ışığında bu kitapta göstermeye çalıştık.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ağustos 2014
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 19,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 672
Barkod : 9786054794621

Katkıda Bulunanlar

Kapak Tasarım
Leyla Çelik

Genel Yayın Yönetmeni
Turgut Türksoy

Odakitap.com