sadsad x
asdasd

Küreselleşme Çağları

Coğrafya,Teknoloji ve Kurumlar

Jeffrey D. Sachs

Yeditepe Üniversitesi Yayınevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Günümüzün en acil sorunları temelde küreseldir. Geleceği uzun vadede güvence altına almak istiyorsak, geze - gen çapında ortak bir eyleme ihtiyaç var. İnsanlığın hikâyesi her zaman küresel ölçekte olmuştur. Bu kitapta, ünlü ekonomist ve sürdürülebilir kalkınma uzmanı Jeffrey D. Sachs, yirmi birinci yüzyıldaki zorlukları ve fırsatları nasıl ele alabileceğimiz konusuna ışık tutmak için dünya tarihine bakıyor. Sachs, okurları, erken modern insanın uzun mesafeli göçler yoluyla gezegeni - mizde yaşamasından başlayan ve bugünkü küreselleşme üzerine düşüncelerle son bulan yedi farklı teknolojik ve kurumsal değişim dalgasında bir yolculuğa çıkarıyor. Yol boyunca coğrafya, teknoloji ve kurumların etkileşiminin Neolitik devrimi nasıl etkilediğini, imparatorlukların ortaya çıkmasında atın rolünü, klasik çağda büyük kara imparatorluklarının yayılmasını, Avrupa’dan Asya ve Amerika’ya deniz yollarının açılmasından sonra küresel imparatorlukların yükselişini ve sanayi çağını ele alıyor. Geçmiş dalgaların bu dinamiklerinin, ha - len devam etmekte olan süreçlere –dijital teknolojilere dayalı bir küreselleşmeye– yeni bir bakış açısı sunduğunu gösteriyor. Sachs, çatışmaları önlemek ve sürdürülebilir kalkınma ile uyumlu ekonomik, toplumsal ve çevresel hedeflere ulaşmak için yeni uluslararası yönetişim ve işbirliği yöntemlerine duyulan ihtiyacın altını çiziyor. Küreselleşme Çağları hızla değişen dünyamızı anlamlandırmak isteyenler için çok önemli bir kitap.

  “Sachs’ın eseri bir başyapıt: kapsamı nefes kesici, görüşleri teşvik edici, getirdiği kavramsal yenilikler çığır açıcı. Hem açık sözlü hem de fikirlerinden taviz ver - meyen Sachs, torunlarımız için yapabileceklerimize ve yapmamız gerekenlere dair bir yol haritası sunuyor. Harika bir kitap.” Gordon L. Clark, Oxford Üniversitesi

  “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri konusundaki danışmanım Jeffrey D. Sachs, dünyanın sürdürülebilir kalkınmaya ancak küresel ölçekte cesur ve ileriye dö - nük işbirliği yoluyla ulaşabileceğini sürekli olarak vurgulamıştır. Sachs, yeni kaleme aldığı küreselleşmenin bu panoramik tarihinde, insanoğlunun bir tür olarak hayatta kalmasının ortak yazgımızı anlamaktan geçtiğini gösteriyor.”
  Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler Eski Genel Sekreteri

  “Binlerce yıllık insanlık tarihini ele alarak çağdaş ikilemlerimizi yeni yollar aracılığıyla anlamamıza yardımcı olan çok başarılı, önemli ve yetkin bir kitap.”
  Sven Beckert, American Capitalism: New Histories kitabının editörü

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Mayıs 2022
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 15 x 21 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 1. Hamur
  Orijinal Dili : İngilizce
  Sayfa Sayısı : 254
  Barkod : 9789753071277

  Katkıda Bulunanlar

  Çevirmen Adı
  Alpogan Sabri Erdoğan

  Yazar Adı
  Jeffrey D. Sachs

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.