sadsad x
asdasd

Küreselleşme Sürecinde Türkiye’de Kamu Kesimi

Mustafa Miynat

Gazi Kitabevi

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Bu çalışmada son yıllarda yaygın bir söylem haline gelen devletin küçültülmesi tartışmalarının, küreselleşme bağlamında incelenmesi ve yapılan tartışmalarla uygulama sonuçlarının test edilmesi amaç edinilmiştir. Devletin küçültülmesi veya kamu harcamalarının milli gelirdeki payının azaltılması, başka bir deyişle devletin daha az harcama yapması teorik ve amprik olarak önemli ölçüde tartışılmalı bir alandır.

  Çalışma üç bölümden oluşmaktadır.

  Birinci bölümde küreselleşmeyle ilgili temel kavramlar, küreselleşmenin etkileri olumlu ve olumsuz yönleriyle ele alınmıştır.

  İkinci bölümde ise, küreselleşme ve kamu sektörü ilişkisi ele alınmış ve kamu sektörünün yeni süreçte yeni kavramlarla nasıl bir değişim yaşadığı incelenmiştir. Kamu harcamalarının milli gelir içindeki payı ve kamu sektörünün yeni rolüne ilişkin etkinlik tartışmaları çerçevesindeki gelişmelere yer verilmiştir.

  Üçüncü bölümde ise, Türkiye'de kamu sektörünün etkinliği çeşitli göstergelere bağlı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Bu bölümde küreselleşme sürecinde kamu sektörünün performansını ölçmek amacıyla ve sosyo-ekonomik göstergeleri esas alan "Afonso, Tanzi ve Schuknecht (2006)'in iki temel grup performans göstergelerinden yararlanılmıştır.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Ocak 2008
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 16.5 x 24 cm
  Cilt Durumu : Ciltsiz
  Kağıt Tipi : 2. Hamur
  Sayfa Sayısı : 254
  Barkod : 9789944165709

  Katkıda Bulunanlar

  Yazar Adı
  Birol Kovancılar
  Mustafa Miynat

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.