YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Lenin 2017

Hatırlamak, Tekrarlamak ve Kafa Yormak

Lenin 2017 Remembering, Repeating, and Working Through

Vladimir İlyiç Lenin

Ayrıntı Yayınları

%35 indirim
28,00 TL 18,20 TL
1 adet stoklarımızda

Bolşevik Devrimi, üzerinden tam yüz yıl geçmesine rağmen, sebepleri, sonuçları, ortaya çıkardıkları ve tartışmalarıyla tarihin önemli mihenk taşlarından biri. “Barış, ekmek ve adalet” sloganıyla iktidara gelip, bu iktidarı Sovyetler, yani halk meclisleri üzerinde temellendiren Bolşevikler, dünyanın ezilen tüm emekçi halklarına örnek teşkil ettiler. Bugün Ekim Devrimi’yle kurulan Sovyetler Birliği artık mevcut olmasa da, kapitalizm ve emperyalizmin baskısı, sömürüsü, çevre tahribatları karşısında direnenler bu devrimin deneyiminden hâlâ yararlanmaktalar. Dahası bu devrimin arkasındaki büyük fikir adamı, siyasetçi ve devrimci insanın, yani Lenin’in teorilerine, eylemlerine ve düşüncelerine hâlâ çok büyük bir ilgiyle yaklaşmaktalar.

Žižek elinizde tuttuğunuz derlemesinde, Lenin’in devrimci karakteri ve düşüncelerinin güncelliğini vurguluyor. Özellikle yaşamının son günlerinde yazdığı mektuplar, konuşmalar, denemeler ve yorumlar üzerinden Lenin’in siyasi kişiliği, yönetim anlayışı, devrime ve yeni kurulan Sovyetler Birliği’ne nasıl baktığı okura sunuluyor. Bu büyük devrimcinin, hayatını nasıl son anına dek devrimin bekasına ve ilerletilmesine adadığını gözler önüne seriyor. Žižek’in yorumları ve analizleriyle zenginleşen derleme, okura Bolşevik Devrimi’ni taze bir bakış açısıyla değerlendirme fırsatı verdiği gibi, Lenin’i daha iyi tanıma şansı sunmasıyla da oldukça değerli bir çalışma.

 

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2017
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 19,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 256
Barkod : 9786053142164

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Akın Emre Pilgir

Bu kitabın Türkçesi henüz elime geçmedi. Ancak, İngilizcesine göz atma olanağı buldum. Kitabı derleyen, sunan Zizek, özgün İngilizce baskısında Zizek'in adı kapakta görünüyor. İkinci olarak, İngilizce altbaşlıktaki ( "Remembering, Repeating, and Working Through") "working through" "kafa yormak" olarak çevrilmiş. Bence "çözümler üretmek" olarak çevrilse daha isabetli olurdu.

K
Kamil Yıldırım  -   03.10.2017
Odakitap.com