sadsad x
asdasd

Mor Gabriel Manastırı

Yakup Bilge

GDK Yayınları

 • Açıklama
 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Mor Gabriel Manastırı, halen faal ve sayısı bir elin parmaklarını geçmeyen dünyanın en eski manastırlarından bir tanesidir. kurulduğu 397 yılından beri Süryani Kilisesi'nin en önemli dini merkezlerinden biri olan Manastır, 1600 yılı aşan geleneğiyle sadece Türkiye'nin değil ama dünyanın da devam eden en kadin kurumlarından biridir.

  Kitap, Süryanilerin "İkinci Kudüs'ü" olarak kabul edilen Manastır'ın bin yıllarla ifade  edilen tarihinin detaylarını öğrenmek, olağanüstü etkileyici kuruluş hikayesini duymak, antik dönemden kalan muhteşem kilise ve yapılarını daha yakından tanımak, ancak büyük kentlerin katedrallerinde bulunabilecek mozaiklerin güzelliğini görmek ve insanı bir başka zaman ve mekan boyutuna taşıyan terasları, eyvanları, abbara ve kubbeleri ile diğer antik mekanların atmosfeini daha yakından hissetmek isteyen okur ve konuklara tanıtmayı amaçlıyor.

  Mor Gabriel Manastırı, 21. yüzyıla girerken Süryani cemaatinin dua ve bereket almak için ziyaret ettiği önemli bir dini mekan; Süryani Kilisesi'nde yetiştirdiği din adamlarıyla önemli bir litürji merkezi; Turabdin Metropoliti Timotheos Samuel Aktaş'ın rezidans ve merkez ofisi olarak Süryani halkının Türkiye'deki önemli yönetim merkezlerinden biri konumundadır. Manastır hem Türkiye hem de yurt dışından konukların görmek için ziyaret ettikleri önemli bir tarihi ve kültürel değerdir.

  Kitabın yazarı Yakup Bilge, 1987 yılında İstanbul Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü'nden mezun oldu. 1990 yılında aynı bölümden M. A. (Master of Arts) unvanı aldıktan sonra Hürriyet, Cumhuriyet ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde çalıştı.

 • Özellikler

  Basım Tarihi : Haziran 2011
  Basım Yeri : Türkiye
  Basim Dili : Türkçe
  Boyutlar : 19 x 26.5 cm
  Cilt Durumu : Ciltli
  Kağıt Tipi : Kuşe
  Sayfa Sayısı : 365
  Barkod : 9786055739584

  Katkıda Bulunanlar

  Resimleyen Adı
  Adnan Avuka

  Yazar Adı
  Yakup Bilge

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.