YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Morte(e)

Robert Repino

Arunas Yayıncılık

%40 indirim
24,00 TL 14,40 TL
4 adet stoklarımızda

"İsimsiz Savaş" başlamıştı ve amaç, insanların yok olmasıydı. Bu savaşı başlatan Koloni, yıkıcı düşmanları olan insanlara karşı, onları sonsuza kadar yeryüzünden silecek bir orduyu binlerce yıldır hazırlıyordu. Koloni'nin her şeyi gören gözünün altındaki bu ütopyada; insanların zorbalığına, kötüye kullanımına ve batıl inançlarına yer olmayacaktı. Koloni'nin planının son adımı; yüzey hayvanlarını zeki, iki ayak üzerinde yürüyebilen hale getirerek efendilerini yok etmekti.

Eskiden bir ev kedisi olan Mort(e) ise en zor görevleri almasıyla ve insanların korkunç biyolojik silahı olan EMSAH'a karşı savaşmasıyla ünlenmiş bir kahramandır. Ama onun bu vurdumduymaz tavırlarının sebebi, dönüşümden önceki dostu olan köpek Sheba'yı bulmaktır. Geriye kalan insanlardan, Sheba'nın canlı olduğuna dair bir mesaj aldığında bu yolculuk onu Koloni'nin kalbine götürecektir. Burada Emsah'ın gerçek kaynağını ortaya çıkaracak ve bu planın işleyişiyle oynayacaktır.

Orwell'in Hayvan Çiftliği kitabına zekice göndermeler yapan Repino, post apokaliptik bir mizansene konuşan hayvanları yerleştirmiş. Bunun üzerine geleneksel "Güç yozlaştırır!" temasını yerleştirerek, bu ütopyanın yıkımını getirmiş. Böylece empatik bir melankoli ortaya çıkmış. Mort(e)'nin hayal kırıklığı oluşmuş ve hayvanlar intihar etmeye başlamış… Bu hırslı çıkış romanı, beklenmedik bir derinliğe sahip, garip bir erdem hikâyesine dönüşüyor.

- Publishers Weekly

Hadi, W. Bruce Cameron'un saçma ve hüzünlü eseri A dog's Purpose'u alıp, onu vahşi ve korkutucu bir post apokaliptik bir mizansende yapılan ve bütün dünyadaki canlıları etkileyecek bir savaşa çevirelim ve üzerine Matrix'i gölgede bırakacak bir kehanet ekleyelim. Eğer bu biraz fazlaysa Hayvan Çiftliği'nin Orson Scott Card tarafından bir daha yazıldığını düşünün. Elinize, zekice yazılmış eğlenceli bir çıkış romanı kalır. Bu harika bir bilim kurgu eseri! Bu kitap, evcil hayvan sahiplerine bir daha evcil hayvanlarıyla uğraştıklarında, bu türler arası savaşı hatırlatacak bir kitap.

- Kirkus

Bu enteresan çıkış romanı, bir evcil hayvanın bakış açısından başlıyor. Bu, George Orwel'in Hayvan Çiftliği romanını post apokaliptik bir mizansene yerleştiriyor. Ana hikâyenin içine komünizm yerine, öngörüyü yerleştiriyor. Bu eser, bireyin toplumdaki konumunu sorgulamasını sağlıyor. Şiddetle tavsiye edilir.

- Library Journal

Bu kitap, kesinlikle inanılmaz ve daha önce okuduğum herhangi bir bilim kurgu eserine benzemiyor. Mahşer günü, hiç bu kadar eğlenceli gelmemişti. Repino sizi hikâyesinde gezdirirken ve size Mort(e)'nin tanışacağı çeşitli yaratıkları tanıtırken, siz de parçalanmış bir dünyanın görüntülerini görüyorsunuz. Hikâye o kadar ilgi çekici ve kalp kırıcı ki hala benim onu düşünmeme neden oluyor ve ben onu okuyalı uzun zaman oldu.

- BookRiot.com

Mort(e), okuyucuyu vahşi bir apokaliptik dünyaya yolluyor. Burada karıncalar, hayvanlara bir virüs bulaştırmışlardır. Bu virüs, onların vahşileşmelerine ve insansı bir zekâya kavuşmalarına neden oluyordur. Mort(e)'nin tek amacı; kendisine karşılıksız sevgi sunmuş olan komşunun köpeği Sheba'yı bulmaktır. Onu bulmak için çıktığı yolculuk, saf mantık ile mistisizm arasında bir savaştır. Aynı zamanda bu hikâye, çok duygusal bir hikâyedir.

- The Washington Post.

Bir ahlak hikayesinin dokunaklı görüntüsü, bu çıkış romanında karşımıza çıkarak, bizi dünyanın diğer yaratıklarına gösterdiğimiz davranışlarımızdan dolayı tekrar düşünmye zorluyor.

- Time Out New York

Mort(e); karmaşık, çekici ve zaman zaman kanlı olan sürükleyici bir çıkış romanı...

- The Boston Globe.

Bu kitap için; alegorik yumağın üzerine takılmış, bir itici motor benzetmesinin vereceği hissi kullanabilirim. Çılgınca mı? Kesinlikle! Sayfalarını su gibi okuyacak mısınız? Bunun için iddiaya girebilirsiniz. Robert Repino'nun Morte'si, kesinlikle bulaşıcı bir hikaye...

Epik bir bilim kurgu macera romanı olan Mort(e), kitabı bitirdikten sonra bile sizin yanınızda kalacaktır.

Bilim kurgunun en iyilerinden! Repino bize özgür, hayal gücü yüksek ve orijinal bir macera sunuyor. Bunu sizi zorlamadan yapıyor. Bizim savaş ve düşünce yüzünden bölünmüş toplumumuzu mizansen olarak alıyor.

- LitReactor.com

Bu roman her anlamda, çılgınca ama çılgınlığına çok iyi adapte olmuş durumda... Repino çılgınca olan kararlılığıyla, Mort(e)'yi bir savaş hikâyesinden bir dedektiflik hikâyesine çeviriyor.

- Slate.com

Eğer Robert Repino'nun çıkış romanı Mort(e)'nin bir filmi çekilseydi bu, çok büyük bir özel efekt fırtınası olurdu. Repino'nun duyularımıza sadece kelimelerle saldırma ve yönlendirme yetenekleri, derin bir şekilde detaylandırılmış mahşer hikâyesini harika yapan ana sebeptir. George Orwel'in efsanevi Hayvan Çiftliği'ni düşünün ve ona steroid hapları verin. Mort(e)'nin gelecekle ilgili son hikâyelere benzemediği konusunda emin olabilirsiniz. Bu eser, sadece aksiyon ve şaşkınlığı arttırmıyor, bir de üzerine bizi bir kenara çekip, hayat ve ölüm üzerine olan inançlarımızı sorguluyor. Bunu kaçırmak istemeyeceksiniz.

- Bookreporter.com

Büyük derinlikler ve keşifler barındıran ilk roman...

- Las Vegas Weekly.

Geogre Orwell'in Hayvan Çiftliği'nden beri, bu kadar kışkırtıcı bir kitap okumamıştım. Bu hikâye, birçok açıdan derinlik barındırıyor. Psikolojik, felsefi ve dini olarak etkileyici ki aynı zamanda, havyaların en çok nefret ettikleri şey olan insanlara dönüşmelerini anlatıyor. Bu, çok iyi bir şekilde yazılmış, heyecanlı bir hikâyedir ve bilim kurgu okuyucularının bayılacağı bir eserdir. George Orwell, Richard Adams ve Vishnu Sarma'nın Panchatantra eserine hayran olan insanlar için idealdir.

- The Thugbrarian Review Blog

Tatmin edici bir sonu var ve bunun filmini görmek, şaşırtıcı olmaz. Eğer farklı bir şeyler istiyorsanız Mort(e) sizi mutlu edecektir.

- Geekdad.com

Repino, bizim çevremizde olan yaratıkların kafalarında dolanabilen bir yazar... Sonra da bize dünyayı gerçekten hiç hayal etmediğimiz bir şekilde gösteriyor. Bu çılgınca, Ama zekice, eğlenceli ve kesinlikle çok zevkli çılgınlık...

- Guys Lit Wire Blog.

Bu, zekice tasarlanmış heyecanlı romanda; karıncalar dünyayı ele geçiriyor ve ev hayvanları, efendilerini deviriyor… Distopyen mizansende savaş veren birkaç insanı ortaya çıkaran Mort(e), geçmişindeki evcil hayatını ve dostu olan köpek Sheba'yı unutamaz. Espirilerle dolu olan bu kitap, macera düşünceleri ile kışkırtıcı bir niteliğe sahip.

- Mariga Temple-West, Big Blue Marble Bookstore, Philedelphia, PA

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Ekim 2015
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,50 x 21,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Orijinal Dil : İngilizce
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 448
Barkod : 9786054751716

Katkıda Bulunanlar

Çevirmen
Mehmet Ortaç

Odakitap.com