Reklam
Reklam
Nataşa'nın Dansı Orlando Figes

Kitap
Etiket Fiyatı
:
48,00 TL

İndirim
:
%30

İndirimli Fiyatı
:
33,60 TL

Kategoriler
Katkıda Bulunanlar
Özellikler
Stok Kodu :9789750843525
Boyut : 16.50x24.00
Sayfa Sayısı :592
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2018-10
Çeviren : Figen Dereli
Kapak Türü : Ciltsiz
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Format : Kitap
Kitabın Tanımı

Rusya, tek bir kültürün ulusal miras olarak kabul edilemeyeceği kadar karmaşık, sosyalaçıdan bölünmüş ve politik açıdan çeşitli bir yapı sergiler. Rus gelenekleriyle ilgilisanatsal çalışmalar, fikirlerin test edildiği birer laboratuvar, sembolik düşünmeyi gerektiren büyük şiirsel yapılardır. Bu çalışmaları kucaklayan özne ise tarihi, gelenek vegörenekleri, manevi özü ve kaderiyle Rusya'dır.

Ruslar için bunun anlamı neydi? Gerçek Rusya neredeydi? Avrupa'da mı, Asya'da mı?

St. Petersburg da mı, Moskova'da mı? Rus kültürünün altın çağındaki bütün önemlişahsiyetlerin aklını meşgul eden sorular bunlardır.

Siyasi görüşleri nedeniyle resmi Rusya'dan, eğitimleri nedeniyle köylü Rusya'dan dışlanan Rus sanatçılar, edebiyat ve sanat aracılığıyla ulusal değer ve fikirler topluluğuyaratma görevini üstlenmişlerdir. Rus geleneğinin Puşkin, Gogol, Tolstoy, Turgenyev,Dostoyevski, Çehov, Çaykovski, Rimski-Korsakov, Stravinski, Prokofyev, Şostakoviç,Chagall, Kandinski, Mandelstam, Ahmatova, Nabokov, Pasternak, Meyerhold veEisenstein gibi büyük kültürel şahsiyetleri sadece “Rus” değil, aynı zamanda Avrupalıdırlar.

Nataşa'nın Dansı bir fikir ve kültür tarihi olarak tamamen farklı bu iki dünyanın, üstsınıfın Avrupai kültürü ile köylü sınıfının Rus kültürünün karşılaşmasını ele alıyor.Böylece sanatı, kurguyu, günlükleri, mektupları, anı kitaplarını kullanarak ortak Rusduyarlığının görünmez bağlarını sunuyor; tıpkı Tolstoy'un ünlü dans sahnesinde hayalettiği gibi.


Yorumlar
Oyunuz:
22.02.2019
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Yazarın diğer ürünleri
Bu kitabı alanlar bunları da aldı