YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Neyli ve Divan'ı

Sadık Erdem

Atatürk Kültür Merkezi Yayınları

%30 indirim
16,00 TL 11,20 TL
2 adet stoklarımızda

18. yüzyıl Türk Edebiyatı'nın önemli simalarından Mirza-zade Ahmed Neyli (H. 1084-1161 /M. 1673-1748), Dördüncü Mehmed, İkinci Süleyman, İkinci Ahmed, İkinci Mustafa, Üçüncü Ahmed ve Birinci Mahmud devirlerinde yaşamış olan alim şairlerimizdendir. Neylî, yaşadığı devrin şairleri arasında birinci sıralarda yer almasa da Nedim ve Nabi'nin takipçisi durumundadır.
Bu araştırmada, Neylî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkındaki inceleme ile Dîvân'mm tenkidli metni yer almaktadır.

Neylî'nin hayatı, eserleri ve edebî şahsiyeti hakkındaki inceleme, kaynaklarda bulunabilen bilgilerin tahlil ve terkibi neticesinde hazırlanmıştır.

Divan'in tenkitli metninin hazırlanışında, yapılan araştırmalarda kütüphane kataloglarında görülebilen 19 yazma nüshasına müracaat edilmiş, nüshalar arasında müellif hattı ile yazılmış olanına rastlanmamıştır. Bu nüshalardan istinsah tarihleri eski ve klasik divan tertibine uygun olan 10 tanesi karşılaştırmada kullanılmıştır. Karşılaştırmada kullanılmayan diğer 9 nüsha ile Neyli'nin şiirlerinin bulunduğu yazma şiir mecmuaları da tek tek gözden geçirilmiştir. Bunlarda, tenkitli metindekilerde bulunmayan, herhangi bir manzumeye rastlanılmamıştır. Böylece mümkün olduğunca tam bir metin elde edilmeye çalışılmıştır.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2005
Basım Yeri : Türkiye / Ankara
Boyutlar : 16,50 x 23,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 1. Hamur
Sayfa Sayısı : 391
Barkod : 9799751617735

Kategoriler

Odakitap.com