YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Osmanlı İmparatorluğu ve İslami Gelenek

Norman Itzkowitz

Babil Yayınları

%20 indirim
13,89 TL 11,11 TL
Stoktan Teslim

Zamanımızın entelektüel erdemlerinden biri; geçmişteki ve günümüzdeki inançlarımız arasındaki göreceliğin ve yabancı kültürlere ait medenileşme değerinin farkında olma istekliliğidir.

Günümüz tarihçileri dünya tarihi içinde geçerli bir köprü kurmanın oldukça güç olduğunun bilincindedir. Bu güçlüğün sebebi insanoğlunun çok yakın bir tarihe kadar ortak geçmişe sahip olmayışıydı. Amerika medeniyetleri dünyadaki diğer medeniyetlerden kendilerini soyutlayarak görkemli bir uygarlık düzeyi elde ettiler.

Aslında Akdeniz civarında yaşayan çok sayıda farklı antik insanlar birbirleriyle sık sık yakın temas halindeydiler. Ve dünyanın diğer bölgelerindeki medeniyetler hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Çinliler kendilerininkinden daha üst düzeyde bir medeniyeti tam olarak bilmiyordu. 19. yüzyıla kadar sahip oldukları kültürün tüm dünya için geçerli olduğunu düşünüp kültürlerine ait ideallere saygı gösteriyorlardı. Ortaçağ Avrupa’sı, İslam dünyasıyla kurdukları başarılı temaslara karşın hala kapalı bir toplumdu.

Bu kitap Osmanlı gözüyle ve Osmanlı perspektifinden dünyayı görmek için Osmanlıları ve Avrupalıları incelemektedir.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2006
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 120
Barkod : 9789756207406
Odakitap.com