YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler - 19. Yüzyıl

P. İ. Averyanov

Avesta Yayınları

%30 indirim
27,00 TL 18,90 TL
2 iş gününde temin

Rus subayı P.İ. Averyanov'un cephedeki notları ve gözlemlerinden oluşan kitabı "Osmanlı İran Rus Savaşlarında Kürtler" adlı kitabı Avesta Yayınları tarafından yayımlandı. 1910 yılında Rus Genel Kurmayının yayımladığı kitap, İbrahim Kale tarafından Rusça aslından eksiksiz olarak çevrildi. Celilê Celil, Türkçe baskıya yazdığı önsözde şu hususlara dikkat çekiyor:

"Kürtlerin Rusya'nın Kafkasya politikasındaki yeri ve rolünün incelenmesi için Kafkas askeri dairesi kurmay başkanı N. N. Belyavskiy Yüzbaşı P.İ. Averyanov'a görev verdi ve Rusya'nın bütün 19. yüzyıl boyunca Kürtler ile ilişkileri hakkında tarihsel bir deneme yazmasını istedi. Belyavskiy Averyanov'un askeri kurumları ilgilendiren şu dört noktaya dikkat etmesini istedi:

1) Rusya'nın Türkiye ve İran ile 19. yüzyılda olan tüm savaşlarına Kürtlerin katılımını incelemek

2) Rusların Kürtler ile ilişkilerinin karakterini ve tarafların geçmiş savaşlar sırasındaki hareketlerini belirlemek

3) Rusya, Türkiye ve İran'daki Kürtlerin çağdaş siyasal durumlarını belirtmek

4) Kürtlerin Rusya'nın Türkiye ve İran ile gelecekteki savaşlarındaki tavrını açığa çıkarmak

P.İ. Averyanov'un sekiz bölümden oluşan ve Rusya'nın komşularıyla savaşları ile iki büyük Kürt ayaklanmasını (1853-56 Yezdanşêr isyanı ve 1880 - 82 Şeyh Ubeydullah isyanı) içeren kitabı 1900 yılında yayımlandı. Kitabın eklerinde 33 ilginç belge vardı ki bu da kitabın birincil kaynak olarak değerini artırıyordu.
Kafkas askeri dairesi genelkurmayının bu kitabın yazılmasındaki ilgisine karşın kitap gizli veya hizmete mahsus sayılmadı. Kitap yayımlandıktan sonra Türkiye'nin askeri kurumlarının dikkatini çekti ve hemen hizmet içi kullanılmak üzere Türkçeye çevrildi."

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : 2010
Basım Yeri : Türkiye
Boyutlar : 13,50 x 21,50 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 367
Barkod : 9789944382327

Katkıda Bulunanlar

Odakitap.com
CARADHRAS