YENİ ÜYELİK ÜYE GİRİŞİ
OdaKitap.com
0

Öykümüzün Sınır Taşları

Türkçenin En İyi 100 Öykü Kitabı

Necip Tosun

Dedalus Kitap

%25 indirim
60,00 TL 45,00 TL

“Bu çalışmada öykü tarihimizdeki zenginlik, çeşitlilik, değişim tam olarak yansıtılmaya çalışılmıştır. Öykümüzün biçimlenişi ve gelişimi bu kitaplardan izlenmiştir. Bu 100 kitap, aslında sadece öykü tarihimizi değil, bir yandan da derinlikli bir Türkiye okumasını kapsıyor. Yüz yılı aşkın bir sürede ülkemizde yaşanan acılar, sevinçler, değişimler öykücülerin yaklaşımıyla gözler önüne seriliyor.”

Edebiyat tarihimizde kuşkusuz benzer ve değerli çalışmalar yapıldı, ancak yüz küsur yıllık öykümüzün bu resimli hikâyesi içlerindeki en kapsamlısı.

Yazınımızın en önemli “okur”larından olan Necip Tosun, bu çok renkli incelemesinde Ahmet Midhat’tan Memduh Şevket’e, Kenan Hulusi’den Haldun Taner’e, Sezai Karakoç’tan Hulki Aktunç’a, Feyyaz Kayacan’dan Cemil Kavukçu’ya kadar başat isimlerin en belirgin çalışmalarının yazınsal niteliklerini değerlendiriyor. Kronik anlamda genişliği ve içinde bu kadar birbirine benzemez yazarın bulunması hasebiyle de kolları oldukça uzun, kuşatıcı, içkin ve güçlü. Öykümüzün Sınır Taşları’yla sıkıntıda olan eleştiri geleneğimizin ciğerleri derin bir nefes alıyor.

Özellikler

Cilt Durumu : Ciltsiz
Basım Tarihi : Şubat 2021
Basım Yeri : Türkiye / İstanbul
Boyutlar : 13,00 x 20,00 cm
Basım Dili : Türkçe
Kağıt Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 576
Barkod : 9786059203340
Odakitap.com